Norweskie, islandzkie i szwajcarskie kino na festiwalu Nowe Horyzonty
18.07.2024
W tym roku Fundusze Norweskie i EOG oraz Fundusze Szwajcarskie łączą siły z festiwalem Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Na kinomanów czekają sekcja Oslo / Reykjavik oraz retrospektywa szwajcarskiego mistrza - Alaina Tannera. W gali otwarcia uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.
Z festiwalem współpracujemy już od lat. Do tej pory, w ramach sekcji Oslo / Reykjavik, organizowaliśmy wspólnie pokazy filmów norweskich i islandzkich. W związku z tym, że w tym roku ruszyła nowa edycja Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, czyli tzw. Funduszy Szwajcarskich, postanowiliśmy rozszerzyć tę współpracę o kino szwajcarskie
– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.
24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbywa się we Wrocławiu w dniach 18-28 lipca 2024 r. Fundusze Norweskie i EOG oraz Szwajcarsko-Polski Program Współpracy będą partnerami głównymi festiwalu. Część filmów z obu sekcji będzie dostępnych online na stronie https://www.nowehoryzonty.pl/. Filmy festiwalowe w sieci można oglądać do 4 sierpnia br.
6 filmów z północy, czyli sekcja Oslo / Reykjavik
Tegoroczna, szósta edycja sekcji składa się z 6 filmów. Będą to 4 filmy norweskie i 2 islandzkie, które będzie można obejrzeć stacjonarnie:
- Armand / reż. Halfdan Ullmann Tøndel / Norwegia / 2024 /, 117’,
- Nieumarli / reż. Thea Hvistendahl / Norwegia / 2023 / 99',
- Natatorium / reż. Helena Stefánsdóttir / Islandia, Finlandia / 2024 / 105',
- Seks / reż. Dag Johan Haugerud / Norwegia / 2024 / 125',
- Naturalna dzikość serca / reż. Silje Evensmo Jacobsen / Norwegia / 2024 / 84',
- Jutro o świcie / reż. Runar Runarsson/ Islandia, Holandia, Chorwacja, Frnacja 2024/ 82'.
Sekcję otworzy pokaz filmu Armand, który podbił serca widzów i krytyków na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2024 roku. Produkcja otrzymała tam Złotą Kamerę. Jest to nagroda dla najlepszego kinowego debiutu reżyserskiego.
Online będą dostępne 2 filmy: Nieumarli i Natatorium. Dodatkowo, na piątek 26 lipca i sobotę 27 lipca zaplanowano spotkanie z twórcami Natatorium.
Opis sekcji i poszczególnych filmów, informacje o terminach pokazów oraz bilety na filmy online można znaleźć na stronie: https://www.nowehoryzonty.pl/lista.do?typ=cykl&art=true&idCyklu=1157
Fundusze Norweskie i EOG oraz festiwal Nowe Horyzonty przygotowali też mały bonus dla najmłodszej widowni. Na dzieci czeka norweski film animowany „Zagadka Klary Muu”, który będzie można zobaczyć stacjonarnie i online w ramach sekcji Młode Horyzonty. Opis filmu znajduje się na stronie: https://www.nowehoryzonty.pl/vod-film.s?id=13549
Kino buntownika, czyli retrospektywa Alaina Tannera
Jak pisze Małgorzata Sadowska na stronie festiwalu Nowe Horyzonty Alain Tanner to „artysta kluczowy dla pokolenia ’68, współzałożyciel Grupe 5, która u schyłku lat 60. stworzyła szwajcarską Nową Falę, reformator rodzimej kinematografii, jeden z tuzów europejskiego kina, a zarazem jeden z mniej znanych filmowych autorów”.
Miłośnicy kina będą mogli stacjonarnie zobaczyć 8 filmów szwajcarskiego reżysera. Będą to filmy fabularne i dokumenty:
• Messidor / Alain Tanner / Szwajcaria, Francja 1979 / 123’,
• Miasto Chandigarh / Alain Tanner / Szwajcaria 1966 / 55’,
• Charles, martwy lub żywy / Alain Tanner / Szwajcaria 1969 / 94’,
• Salamandra / Alain Tanner / Szwajcaria 1971 / 124’,
• Powrót z Afryki / Alain Tanner / Szwajcaria 1973 / 113’,
• Centrum świata / Alain Tanner / Szwajcaria 1974 / 111’,
• Jonasz skończy 25 lat w roku 2000 / Alain Tanner / Szwajcaria 1976 / 111’,
• W białym mieście / Alain Tanner / Szwajcaria, Portugalia 1983 / 108’.
Filmy będą wyświetlane w Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz w Kinie Nowe Horyzonty.
Sekcję otworzy pokaz filmu Messidor. Dzieło zabiera nas w podróż przez Szwajcarię z dwiema młodymi kobietami - Jeanne i Marie. Początkowo niewinna eskapada w poszukiwaniu wolności zamienia się w walkę z niebezpieczeństwami czyhającymi na podróżniczki.
Online będą dostępne 4 filmy: „Messidor”, „Salamandra”, „Centrum Świata” oraz „Jonasz skończy 25 lat w roku 2000”.
Opis retrospektywy i poszczególnych filmów, informacje o terminach pokazów oraz bilety na filmy online można znaleźć na stronie: https://www.nowehoryzonty.pl/lista.do?typ=cykl&art=true&idCyklu=1169
O współpracy ministerstwa z Nowymi Horyzontami
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które zajmuje się inwestowaniem Funduszy Norweskich i EOG oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (tzw. Fundusze Szwajcarskie), współpracuje z Nowymi Horyzontami od 2018 roku.
Efektem tej współpracy jest:
- 6 sekcji Oslo / Reykjavik podczas festiwali Nowe Horyzonty w 2018, 2019, 2020, 2021, 2023 i 2024 roku,
- retrospektywa Alaina Tannera podczas festiwalu Nowe Horyzonty w 2024 roku,
- 3 sekcje Między Fiordami podczas festiwali Kino Dzieci (2020 i 2021 rok) oraz Młode Horyzonty w 2023 roku.
Współpraca obejmuje też m.in. promocję marki Fundusze Norweskie i EOG oraz Szwajcarsko-Polski Program Współpracy podczas festiwalu oraz organizację spotkań z twórcami filmów.
Informacje o dotychczasowej współpracy pomiędzy ministerstwem a festiwalem można znaleźć na stronie: https://www.eog.gov.pl/strony/zapoznaj-sie-z-funduszami/jak-promujemy-fundusze/kino/.
O funduszach
Fundusze Norweskie i EOG pieniądze, które Islandia, Liechtenstein i Norwegia przeznaczają na rozwój kilkunastu tzw. nowych krajów UE (przystąpienie do Unii w 2004 r. i później) oraz dla Grecji i Portugalii. Polska korzysta z tych funduszy od 2004 roku, czyli już od 20 lat. Obecnie kończy się III edycja Funduszy Norweskich i EOG. Polska jest jej największym beneficjentem. Nasz kraj otrzymał 809,3 mln euro na inwestycje dotyczące m.in. przedsiębiorczości, innowacji, badań naukowych, środowiska czy sprawiedliwości.
Więcej informacji o III edycji Funduszy Norweskich i EOG na stronie: https://www.eog.gov.pl/.
Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (potocznie: Fundusze Szwajcarskie) to program, w ramach którego dzielone są fundusze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju (swoje programy ma też kilkanaście innych krajów). Obecnie mamy II edycję Funduszy Szwajcarskich dla Polski. Szwajcaria przyznała naszemu krajowi 320,1 mln na rozwój miast oraz badania naukowe i innowacje. Wdrażanie (kwalifikowalność wydatków) drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy zakończy się w grudniu 2029 roku.
Więcej informacji o II edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy na stronie: https://www.programszwajcarski.gov.pl/