W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa perspektywa budżetowa Unii Europejskiej szansą dla samorządów

13.05.2021

- W nowym budżecie Unii Europejskiej, podobnie jak w obecnej perspektywie finansowej, największymi odbiorcami wsparcia pozostaną samorządy - mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas Kongresu Perły Samorządu.

wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak przed komputerem uczestniczy w spotkaniu online

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w sesji plenarnej "Nowa perspektywa budżetowa Unii Europejskiej - jak samorządy mają wykorzystać swoją szansę?". Debata odbyła się w ramach drugiego dnia Kongresu Perły Samorządu.

Sprawiedliwie wobec regionalnych potrzeb

W latach 2021-2027 poszczególne regiony Polski otrzymają łącznie 40 procent puli pochodzącej z polityki spójności. Oznacza to, że na realizację szesnastu programów regionalnych przeznaczone zostanie 28,4 miliarda euro. 75 procent środków zostało już podzielonych, a 25 procent przeznaczono na rezerwę programową do podziału na późniejszym etapie programowania w czasie negocjacji kontraktu programowego.

O takim podziale środków w programie regionalnym zdecydowaliśmy mając na uwadze doświadczenia z poprzednich lat. Utwierdziły nas w tym opinie napływające do resortu, że oparcie podziału wyłącznie na statystyce jest zawodne. Statystyka bowiem nie odzwierciedla pełnego obrazu sytuacji społeczno-gospodarczej poszczególnych regionów

- mówiła sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Po pierwsze nie szkodzić

Regiony otrzymają także duży zastrzyk finansowy dzięki środkom z Funduszu Odbudowy. Podstawą do skorzystania z tych pieniędzy jest Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Początkowe 17 procent środków dla samorządów w ramach KPO po konsultacjach społecznych zostało zwiększone do ponad 30 procent.

Wsparcie otrzymają przede wszystkim projekty spełniające cele klimatyczne i cyfrowe. Wszystkie finansowane działania będą musiały spełnić zasadę "do not significant harm" . Zobowiązuje ona do przestrzegania odpowiednich celów środowiskowych. Przedsięwzięcia, które będą miały negatywny wpływ na środowisko nie zostały zatem uwzględnione w KPO.

To głównie w miastach koncentrują się najpilniejsze współcześnie wyzwania związane z zieloną transformacją. Obecnie 60 procent Polaków mieszka w miastach. Skala problemu związanego z ochroną środowiska jest zatem olbrzymia

- mówiła Małgorzata Jarosińska Jedynak.

Kongres Perły Samorządu to dwa dni merytorycznych dyskusji na tematy związane ze wspólnotą samorządową. Tegoroczna, piąta edycja odbyła się 12 i 13 maja w Gdyni. Organizatorem wydarzenia byli Dziennik Gazeta Prawna oraz Miasto Gdynia.

{"register":{"columns":[]}}