W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa wizja polityki spójności UE – perspektywa krajowa, regionalna i lokalna

21.02.2019

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński uczestniczył w międzynarodowej konferencji „How cohesion policy can better respond to national, regional and local needs?”, poświęconej przyszłości polityki spójności UE.

Min. Kwieciński na konferencji prasowej

Politycy i eksperci z 28 państw członkowskich UE debatowali w Warszawie na temat kształtu polityki spójności w nowej perspektywie finansowej (lata 2021-2027) oraz jej realizacji w wymiarze krajowym, regionalnym i lokalnym.

Głównym założeniem unijnej polityki spójności jest prowadzenie różnego rodzaju działań służących wzmocnieniu ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności Unii Europejskiej. Polega ona na wyrównywaniu szans oraz niwelowaniu wszelkich barier i nierówności między jej członkami.

"Jej najważniejszym celem jest zmniejszanie dysproporcji rozwojowych pomiędzy różnymi regionami UE. Taka polityka, która odpowiada przede wszystkim na potrzeby lokalne, powinna być jednak jak najbardziej odpolityzowana – podkreśla minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński."

 Unijna polityka spójności ma swój udział w dobrej kondycji polskiej gospodarki oraz w optymistycznych prognozach gospodarczych na przyszłość, które od dłuższego czasu są prezentowane przez międzynarodowe instytucje finansowe, agencje ratingowe i Komisję Europejską.

"W nowej perspektywie finansowej polityka spójności nadal będzie miała ogromny wpływ na skalę inwestycji i rozwój poszczególnych państw unijnych na poziomie ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym - zapowiada Jerzy Kwieciński."

Uczestnicy konferencji „How cohesion policy can better respond to national, regional and local needs?” dyskutowali też m.in. o tym, na ile przyszła polityka spójności sprosta zróżnicowanym oczekiwaniom i potrzebom poszczególnych regionów UE i czy stanie się bliższa mieszkańcom Starego Kontynentu.    

"Dobrze byłoby również, aby nowy budżet przeznaczony na realizację polityki spójności, był bardziej uproszczony i elastyczny niż poprzedni – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. "

 Negocjacje ws kształtu nowego budżetu UE trwają. W ramach wstępnych propozycji na lata 2021-27 Polska miałaby otrzymać z funduszy polityki spójności co najmniej 64,4 mld euro, co oznacza, że nadal pozostałaby głównym odbiorcą tych pieniędzy.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.04.2019 14:42 Beata Pondo
Pierwsza publikacja:
12.04.2019 14:42 Beata Pondo
{"register":{"columns":[]}}