W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe pieniądze i kompetencje dla przedsiębiorców w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w związku z Brexitem

11.02.2022

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna pomoże przedsiębiorcom odczuwającym skutki Brexitu dystrybuując środki dla przedsiębiorców z całej Polski z rezerwy pobrexitowej. List intencyjny w tej sprawie zawarł z ŁSSE wiceminister Waldemar Buda. Dokument dotyczy zamiaru powierzenia zarządzania przeznaczoną dla firm częścią pobrexitowej rezerwy dostosowawczej, utworzonej na sfinansowanie negatywnych skutków związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

uczestnicy prezentują podpisany list intencyjny: nowe pieniądze i kompetencje dla przedsiębiorców w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w związku z Brexitem

Dla wielu tysięcy polskich firm, które zmagają się ze skutkami Brexitu, wyjście Wielkiej Brytanii z UE spowolniło i osłabiło możliwości rozwoju w ramach polsko-brytyjskich relacji handlowych. Polscy przedsiębiorcy odczuwają negatywne skutki na wielu poziomach swojej działalności. Zmalało znaczenie rynku brytyjskiego w polskim eksporcie towarów

– mówił podczas spotkania z przedsiębiorcami w Łodzi wiceminister Waldemar Buda.

Niektóre branże (m.in. logistyczna, spożywcza, kosmetyczna, czy meblarska) nadal notują straty w relacjach biznesowych z Wielką Brytanią. Diagnoza potrzeb, którą przeprowadziła Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna pokazuje, że przedsiębiorcy działający w Polsce i zajmujący się wymianą handlową ze Zjednoczonym Królestwem doświadczyli negatywnych skutków Brexitu, bez względu na wielkość, branżę i region działania.

Najważniejsze problemy i trudności wynikające z Brexitu w odczuciu 90% badanych przedsiębiorców są związane bezpośrednio z ich działalnością rynkową, skalą zamówień i spadkami przychodów. Firmy przede wszystkim zwracały uwagę na zmniejszoną liczbę zamówień (spadek nawet o 40%), co bezpośrednio wpłynęło na spadek sprzedaży i przychodów.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisało List Intencyjny w zakresie współpracy dotyczącej realizacji zadań związanych z pobrexitową rezerwą dostosowawczą. Zadania związane z zarządzaniem częścią rezerwy dla przedsiębiorców będzie realizować ŁSSE.

Wstępne założenia Programu Re_Open UK to propozycja działań, które pomogą przedsiębiorcom zniwelować negatywne skutki Brexitu. Alokacja w części pobrexitowej rezerwy dostosowawczej dla przedsiębiorców wynosi ponad 116 mln euro, w tym ok. 1,5 mln euro przeznaczone jest dla sektora rybołówstwa. Przedsiębiorcy będą mogli dofinansować wydatki związane z negatywnym wpływem Brexitu.

To bardzo ważny element zrównoważonego rozwoju regionalnego. Realizacji ważnych dla całej Polski zadań nie tylko w Warszawie, ale również w mniejszych ośrodkach. Chcemy wesprzeć przedsiębiorców, którzy stracili w związku z Brexitem

– podsumował Waldemar Buda.

W wydarzeniu wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Marek Michalik, wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz, a także eksperci: główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej Michael Dembinski i koordynator ds. projektów strategicznych w Transport Logistyka Polska Artur Kalisiak.

{"register":{"columns":[]}}