Nowe programy unijne. Jeszcze więcej możliwości. Sprawdź Fundusze Europejskie dostępne w marcu
28.02.2023
Ruszyły już konkursy z nowej perspektywy finansowej 2021-2027! Zapraszamy do zapoznania się z tym, co proponują nowe programy i jaką mają ofertą konkursową. Nadal jest też możliwość skorzystania z dotychczasowych środków, wciąż aktualnych w marcu.
Oferta obejmuje łącznie 25 konkursów: 11 z programów krajowych, 4 z programów regionalnych oraz 10 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Po prostu SMART.
W marcu nadal trwa nabór wniosków w konkursie Ścieżka SMART.
Jest to zupełnie nowa, innowacyjna oferta dla wszystkich przedsiębiorców, realizowana z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Duże firmy oraz MŚP, mogą ubiegać się o dotacje na realizację inwestycji.
Ścieżka SMART zakłada nowatorską formułę realizacji tzw. projektów modułowych. Przedsiębiorca wybiera moduł obowiązkowy, mogą to być prace B+R lub wdrożenie ich wyników oraz dodatkowo dobiera dowolną liczbę modułów fakultatywnych takich jak: cyfryzacja, zazielenienie, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, infrastruktura B+R.
Moduły dają przedsiębiorcy dużą elastyczność w doborze elementów projektu w ramach jednego wniosku. Możliwe korzyści to:
- realizacja różnych etapów rozwoju innowacji,
- samodzielne, logiczne ułożenie modułów tak, aby odpowiadały potrzebom firmy,
- realizacja inicjatyw od koncepcji i prac B+R przez wdrożenie aż po komercjalizację.
Informacje o konkursie: Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-001/23 - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Kredyt technologiczny
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych instrumentów wsparcia dla rozwoju technologicznego firm powraca!
Kredyt technologiczny z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, to nowa edycja, dobrze znanej z poprzednich programów, dotacyjnej formy wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Produkt przeznaczony jest dla firm, które wdrażają innowacyjne technologie i uruchamiają na ich podstawie produkcję nowych lub znacząco ulepszonych produktów czy też usług.
Dofinansowanie, które w określonych warunkach, sięgnie nawet 70% kosztów kwalifikowanych projektu, będzie mogło być przeznaczone m.in. na zakup maszyn i urządzeń oraz budowę budynków i budowli.
Szczegółowe informacje o Kredycie technologicznym będą opublikowane 9 marca 2023 r.
Kompetencje cyfrowe
Od trudnego czasu pandemii, utrzymuje się w wielu firmach tendencja poszukiwania nowych ścieżek komunikacji, sprzedaży i obsługi klientów, zmiany form działania oraz modeli biznesowych, a także zarządzanie zespołami pracującymi w trybie zdalnym.
Z tego względu znajomość narzędzi cyfrowych w biznesie jest niezbędna do skutecznego zarządzania firmą.
Nadal na wsparcie szkoleniowe i doradcze dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorców w zakresie rozwijania kompetencji cyfrowych kadry menadżerskiej, można otrzymać dofinansowanie z Funduszy Europejskich.
O tym, gdzie i jak składać wnioski przeczytasz na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Dostępność szansą na rozwój
Firmę można rozwijać również w oparciu o rozwiązania skierowane do osób ze szczególnymi potrzebami.
Jesteś mikro, małym, średnim lub dużym przedsiębiorcą i :
- wytwarzasz produkty lub oferujesz usługi i chciałbyś, aby osoby ze szczególnymi potrzebami mogły z nich korzystać na równi z pozostałymi użytkownikami (technologie kompensacyjne i asystujące),
- chciałbyś wiedzieć, jak projektować produkty, środowiska, programy lub usługi w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich, bez potrzeby adaptacji (uniwersalne projektowanie) do szczególnych potrzeb,
- chciałbyś wprowadzić te produkty i usługi na rynek (komercjalizacja),
to nadal możesz skorzystać z oferty bezpłatnych szkoleń i doradztwa dostępnych w Twoim regionie
Kultura od pokoleń
W marcu w województwie podlaskim będzie można uzyskać dofinansowanie na projekty poświęcone zachowaniu dziedzictwa kulturowego.
Konkurs przewiduje wsparcie realizacji projektów w zakresie:
- prac konserwatorskich, restauratorskich, odbudowy, przebudowy obiektów zabytkowych (wpisanych do rejestru lub ewidencji zabytków);
- budowy towarzyszącej infrastruktury technicznej, informacyjnej,
- dostosowania obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- zabezpieczeń obiektów na wypadek zagrożeń (np. monitoring, instalacje alarmowe, przeciwpożarowe itp.),
- dostosowania obiektów zabytkowych do działalności kulturalnej,
- konserwacji m. in. muzealiów, starodruków, archiwaliów,
- zakupu trwałego wyposażenia wpływającego na unowocześnienie obiektów kultury.
To niektóre, wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających w marcu naborach znajdziesz poniżej:
- ogólnopolskie programy (XLSX 17 KB)
- regionalne programy (XLSX 22 KB)
- programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (XLSX 22 KB)
Te dane dostępne są również na portalu Funduszy Europejskich, w zakładce „Zobacz ogłoszenia o naborach wniosków”.
W znalezieniu oferty odpowiedniej dla Twoich potrzeb pomoże także Wyszukiwarka Dotacji.
Potrzebujesz dodatkowych informacji?
Przyjdź, zadzwoń lub wyślij maila bezpośrednio do instytucji organizującej konkurs lub Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Pracownicy i konsultanci udzielą Ci bezpłatnych informacji.