W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe regulacje przyspieszą wsparcie na usuwanie skutków powodzi. Zmiany w programie FEnIKS 2021–2027

06.11.2024

Rada Ministrów zatwierdziła projekt zmian w programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027, który ma na celu ułatwienie dostępu do unijnych środków na projekty związane z usuwaniem skutków powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 r. Dzięki temu zwiększy się liczba beneficjentów, którzy będą mogli ubiegać się o wsparcie finansowe.

Nowe regulacje przyspieszą wsparcie na usuwanie skutków powodzi. Zmiany w programie FEnIKS 2021–2027

Kluczowe zmiany w programie

Zmiany wprowadzą bardziej elastyczne kryteria dotyczące korzystania z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, co ma na celu ułatwienie realizacji projektów związanych z niwelowaniem skutków powodzi. Główne zmiany dotyczą projektów w zakresie:

  • infrastruktury na rzecz wody do spożycia,
  • infrastruktury wodno-kanalizacyjnej,
  • infrastruktury energetycznej.

Na rzecz infrastruktury dot. wody do spożycia oraz rozbudowy systemów wodociągowych, przewidziano zwiększenie budżetu o 521,3 mln zł, co ma na celu wsparcie krytycznych projektów związanych z zaopatrzeniem w wodę.

Oczekiwane efekty

Wprowadzone zmiany mają znacząco zwiększyć liczbę podmiotów uprawnionych do aplikowania o środki unijne.

Jest to kolejny krok w kierunku efektywnego wykorzystania Funduszy Europejskich w Polsce, co może przynieść korzyści zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ochrony środowiska. Zmiana programu ma na celu nie tylko wsparcie beneficjentów w kryzysowej sytuacji, ale również wzmocnienie infrastruktury w dłuższej perspektywie.

Dalsze kroki

Modyfikacja programu została przygotowana na gruncie obecnie obowiązujących przepisów funduszowych, ale jak każda istotna zmiana programu, wymaga jeszcze decyzji Komisji Europejskiej.

Po zmianie prawa na poziomie UE, planowane jest dokonanie kolejnych modyfikacji w programie, które jeszcze bardziej ułatwią realizację projektów związanych ze zwalczaniem skutków powodzi oraz przeciwdziałaniem przyszłym tego typu zagrożeniom.

{"register":{"columns":[]}}