W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe technologie w perspektywie 2050 r.

15.10.2021

Pandemia przyspieszyła rewolucję cyfrową i wdrażanie rozwiązań technologicznych. Nowe technologie stały się nieodłącznym elementem naszego życia - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas otwarcia kolejnej debaty eksperckiej dotyczącej prac nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050).

Na pierwszym planie monitor, na którym widać Waldemara Bud. Dalej na fotelach siedzi pięć osób.

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 to dokument, w którym zawarte będą najważniejsze wyzwania stojące przed Polską oraz możliwe scenariusze rozwoju na najbliższe trzydzieści lat. KRK 2050 powstaje w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

Z nowymi technologiami wiążą się zarówno szanse, jak i zagrożenia. Adaptacja do świata, w którym tempo powstawania i upowszechniania się nowoczesnych rozwiązań wciąż przyspiesza, stanowi jedno z wyzwań współczesnego świata

- podkreślił wiceminister.

Waldemar Buda zwrócił uwagę na rolę centrów transferów wiedzy i technologii i dodał, że umożliwiają one współpracę  uniwersytetów i placówek badawczych z sektorem prywatnym, a w konsekwencji - szybsze wprowadzanie nowych technologii wypracowanych na uczelniach na rynek komercyjny.

Innowacje stanowią bazę dla transformacji gospodarczej, powstawania nowych rynków pracy i kształcenia wyspecjalizowanej kadry pracowników

– nadmienił wiceminister i dodał, że liczba innowacji, z których korzystamy na co dzień wzrasta i są one lepiej dostosowane do naszych potrzeb.

Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej podkreślił, że rozwiązania nowej generacji mają szansę stać się katalizatorem zmiany dla wielu regionów Polski, a prace nad zaawansowaną infrastrukturą do przesyłu danych pozwolą wyeliminować białe plamy w dostępie do internetu i kłopoty z przepustowością sieci.

Czym jest Koncepcja Rozwoju Kraju 2050

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 to długookresowy dokument wizyjny, który będzie kierunkowskazem w zarządzaniu rozwojem Polski. Koncepcja połączy planowanie społeczno-gospodarcze z przestrzennym.

Celem powstania KRK 2050 jest:

  • identyfikacja kluczowych światowych i krajowych trendów kształtujących przyszłość,
  • pokazanie najważniejszych wyzwań rozwojowych, z jakimi mierzy i mierzyć się będzie Polska,
  • przedstawienie możliwych scenariuszy rozwojowych,
  • rekomendacja strategicznych wyborów w ramach polityk publicznych w perspektywie roku 2050.

Przed nami debata „Społeczeństwo i jakość życia”

W ramach prac nad KRK 2050 odbywają się wysłuchania publiczne, którym towarzyszą debaty ekspertów. W środę, 20 października zapraszamy na ostatnią dyskusję i wysłuchanie poświęcone kwestiom społeczeństwa i jakości życia.

Zachęcamy do udziału lub podzielenia się z nami swoimi przemyśleniami. Wyślij swoją opinię do nas na adres: krk@mfipr.gov.pl. W tytule mejla wpisz temat debaty. Wszystkie pomysły przeanalizujemy i postaramy się wykorzystać w pracach nad KRK 2050.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}