Nowi ludzie, nowe zadania – zmiany w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju
23.07.2019
Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda został pełnomocnikiem rządu do spraw partnerstwa publiczno-prywatnego. Z kolei wiceminister Grzegorz Puda objął funkcję pełnomocnika rządu do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku w Katowicach. Będzie też nadzorował wykorzystanie funduszy unijnych na największe inwestycje infrastrukturalne.
Mosty pomiędzy ministerstwami
„Obaj Panowie zajmą się tematami trudnymi, ale szlaki mają już przetarte. Minister Buda będzie miał zadanie rozkręcenia PPP w Polsce. To jeden ze sposobów finansowania inwestycji, na który będziemy stawiać w najbliższych latach” – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Zdaniem ministra Kwiecińskiego PPP wymaga współpracy wielu resortów i żeby działało, potrzebuje osób, którzy umieją budować mosty pomiędzy ludźmi. „Minister Buda jest tutaj najlepszym kandydatem. Ten rząd obala silosowe podziały i tak będzie też działał pełnomocnik rządu do spraw PPP, który skoordynuje działania rządu w tym obszarze”.
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jest centralną rządową jednostką odpowiedzialną za politykę państwa w dziedzinie PPP. Dzięki temu ma umocowanie ustawowe między innymi do prowadzenia monitoringu rynku, wspierania konkretnych inwestycji czy opracowywania wzorcowej dokumentacji. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało między innymi nowelizację ustawy o PPP oraz politykę państwa w zakresie partnerstwa.
Działania MIiR na rzecz PPP mają doprowadzić do tego, że do końca 2020 roku: zostanie zawartych 100 nowych umów PPP, wartość inwestycji realizowanych w tej formule wyniesie co najmniej 5 procent nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym, co najmniej 10 postępowań o wybór partnera prywatnego zainicjuje sektor rządowy, 40 procent postępowań – rządowych i samorządowych – będzie kończyć się sukcesem.
Duże wydarzenie i duże pieniądze
Minister Kwieciński podkreślił, że nowe zadania wiceministra Grzegorza Pudy wynikają natomiast z dwóch powodów: sukcesu Polski na arenie międzynarodowej i odejścia wiceminister Małgorzaty Zielińskiej. „Jedno z największych wydarzeń pod egidą ONZ – Światowe Forum Miejskie - wymaga sprawnego koordynatora na poziomie rządowym. I taką rolę będzie miał wiceminister Puda jako pełnomocnik” – powiedział minister.
Zadaniem wiceministra Grzegorza Pudy w najbliższych miesiącach będą negocjacje z jedną z agend ONZ - UN Habitat. Rozmowy są konieczne, bo trzeba doprecyzować i podzielić obowiązki przy organizacji forum. Minister Puda będzie też promował wydarzenie, które w 2022 roku ma się odbyć w Katowicach. Dobrą okazją do tego będzie na przykład Światowe Forum Miejskie w 2020 roku w Abu Dhabi.
Światowe Forum Miejskie po raz pierwszy odbędzie się w mieście Europy Środkowej. To ogromne wyróżnienie i wielki prestiż dla Polski. ONZ już drugi raz doceniło potencjał i możliwości Katowic do goszczenia tak dużego wydarzenia, bo w grudniu zeszłego roku miasto było gospodarzem Szczytu Klimatycznego.
Wiceminister Puda przejmie też od Małgorzaty Zielińskiej, która została członkiem zarządu PKP S.A., zarządzanie Programem Infrastruktura i Środowisko, czyli ponad 27 miliardów euro pieniędzy unijnych na największe inwestycje infrastrukturalne, energetyczne i ekologiczne, w tym specjalną pulą pieniędzy na walkę ze smogiem na Śląsku.
Wiceministrowie nie będą pobierali dodatkowego wynagrodzenia za pełnienie funkcji pełnomocników.
- Ostatnia modyfikacja:
- 30.07.2019 15:46 Beata Pondo
- Pierwsza publikacja:
- 30.07.2019 15:46 Beata Pondo