Nowy dworzec w Rogowie otwarty dla podróżnych
04.08.2022
Nowoczesny, komfortowy i proekologiczny – taki jest dworzec w Rogowie (woj. łódzkie). Dziś otwarto go dla podróżnych.
Budowa nowego dworca w Rogowie trwała blisko dwa lata i była realizowana w trybie „Projektuj i buduj” w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dzięki inwestycji w Rogowie powstał typowy modułowy IDS, w którym zaimplementowano szereg nowoczesnych i zwiększających komfort podróżnych rozwiązań. Zastąpił on dotychczasowy budynek dworca, który został wyburzony na początku realizacji inwestycji.
Dzięki inwestycji w Rogowie z wykorzystaniem Funduszy Europejskich i środków krajowych komfort i bezpieczeństwo pasażerów znacznie wzrosły. Dostępność komunikacyjna jest bardzo ważna zwłaszcza w miejscach, w których możliwość korzystania ze sprawnej komunikacji decyduje o dobrej pracy i rozwoju lokalnych społeczności
– mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
Obiekt jednocześnie odpowiada na współczesne wyzwania związane z ekologią i został zaprojektowany z myślą o wszystkich pasażerach, w tym tych z niepełnosprawnościami
– dodaje.
Nowy dworzec w Rogowie posiada nowoczesną, funkcjonalną formę architektoniczną. Składa się on z dwóch części. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajdują się toalety. Natomiast w drugiej części mieści się lokal na wynajem. Pod zadaszeniem zlokalizowano również stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle nowego dworca jest 8-metrowa wieża zegarowa. Elewację pokryto kolorowymi panelami (paskami) HPL, które swoim wyglądem przypominają drewniane deski. Jest to nawiązanie do znajdującego się w Rogowie Arboretum, parku dendrologicznego z unikalnymi gatunkami drzew i krzewów na skalę europejską.
Nowy dworzec w Rogowie to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura z lokalnymi akcentami. Budynek jest pozbawiony barier architektonicznych oraz został wyposażony w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niedowidzących w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu.
Na dworcu zaimplementowano również szereg rozwiązań proekologicznych. Budynek wyposażono w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów. Zamontowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, natomiast na jego dachu 12 sztuk paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku dworca zainstalowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, a także dla rodzin z dziećmi.