W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy wymiar turystyki na polsko-słowackim pograniczu

29.08.2024

Ponad 3,2 mln euro wsparcia na nowoczesne ekspozycje muzealne w dwóch ważnych dla regionu miejscach: w zrekonstruowanych ruinach zamku w Muszynie oraz w zabytkowym budynku dawnej szkoły w Hniezdnem.

Wiceminister Konrad Wojnarowski na Uroczystości podpisania umowy z programu Interreg Polska-Słowacja w Muszynie

29 sierpnia 2024 r. w Muszynie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski podpisał umowę o dofinansowanie z programu Interreg Polska – Słowacja. Projekt „W kręgu tajemnic” otrzyma ponad 3,2 mln euro wsparcia.

Partnerami projektu są polskie miasto i gmina uzdrowiskowa Muszyna oraz słowacka gmina Hniezdne.

Jestem przekonany, że ten innowacyjny projekt wzmocni ofertę turystyczną regionu. Ponad 3,2 mln euro wsparcia dla projektu „W kręgu tajemnic” z programu Interreg Polska-Słowacja, to inwestycja w rozwój polsko-słowackiego pogranicza. Warto promować bogatą historię i kulturę tego obszaru

 – powiedział wiceminister Konrad Wojnarowski.

Historia ożywiona nowoczesnością

W Muszynie, w odrestaurowanej baszcie zamkowej, powstanie multimedialna i interaktywna wystawa dotycząca historii Państwa Muszyńskiego i całego polsko - słowackiego pogranicza. Nowoczesne technologie: hologramy, mapping 3D, czy interaktywne gry, pozwolą zwiedzającym uczestniczyć w opowieści , w której postacie historyczne przeplatają się z magicznymi.

Wystawa nie tylko ukaże przeszłość w nowoczesny sposób, ale także zachęci do interakcji. Zwiedzający będą mogli np. odkryć sekret wody za pomocą technologii infinity mirror, bawić się w odnajdywanie historycznych przedmiotów oraz zgłębiać tajniki heraldyki regionu. Przez specjalne lunety będzie można podziwiać widoki oraz najważniejsze atrakcje pogranicza.

Hniezdne – podróż przez wieki

W słowackim Hniezdnem zabytkowa szkoła z 1837 roku zostanie poddana renowacji. Znajdzie się w niej nowoczesna ekspozycja na temat historii tego królewskiego miasta. Wystawa zostanie podzielona na dwie części. Jedna skoncentruje się na przeszłości prezentując życie mieszkańców Hniezdnego na przestrzeni wieków. Zwiedzający będą mogli podziwiać zabytkowe meble, przedmioty codziennego użytku oraz artefakty związane z edukacją, zdrowiem, rolnictwem i przemysłem. Druga część wystawy pozwoli odwiedzającym przenieść się w przyszłość. Dzięki dynamicznym hologramom zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak zmieniała się edukacja na przestrzeni wieków. Jak wyglądała ona w czasach cesarza Ferdynanda oraz jak może ona wyglądać w przyszłości.

Korzyści dla polsko - słowackiego pogranicza

Nowe inwestycje po obu stronach granicy rozbudują ofertę szlaku rowerowego Aquavelo. Szlak ten łączy polsko-słowackie uzdrowiska (Bardejovské Kúpele – Bardejov – Krynicę-Zdrój – Muszynę – Piwniczną-Zdrój – Szczawnicę – Vyšné Ružbachy –Starú Ľubovňu - Ľubovnianske Kúpele). 

Na realizacji projektu skorzysta także lokalny rynek turystyczny. Podczas warsztatów 30 osób z Polski i Słowacji zostanie przeszkolonych do roli przewodników turystycznych. Zdobytą wiedzę przewodnicy wykorzystają do oprowadzania wycieczek po Muszynie i Hniezdnem. Ponadto powstanie dwujęzyczna publikacja z mapami i opisami atrakcji. Partnerzy przeprowadzą także kampanię promocyjną.

W ramach projektu Muszyna planuje stworzyć transgraniczny produkt turystyczny, który połączy Muszynę i Hniezdne. Uruchomiona zostanie też wspólna platforma sprzedaży biletów.

Program Interreg Polska – Słowacja

Program oferuje blisko 124 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) dla polsko-słowackich projektów dotyczących:

  • turystyki i kultury,
  • klimatu i bioróżnorodności,
  • infrastruktury drogowej
  • oraz współpracy instytucji i mieszkańców.

Zawarto już prawie 30 umów o dofinansowanie projektów na łączną kwotę ok. 50 mln euro EFRR.

Więcej na ten temat jest na stronie internetowej programu i fb.

Nowe konkursy w 2024 roku

  • 16 września rozpoczną się konkursy na projekty w dwóch tematach: klimat i bioróżnorodność.
  • 1 października rozpocznie się konkurs na projekty z obszaru turystyki i kultury.
  • W grudniu planujemy ogłosić konkursy na projekty dotyczące elektromobilności oraz współpracy instytucjonalnej.

Ogłoszenia o konkursach będą opublikowane na stronie internetowej programu w zakładce Nabory.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}