W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Funduszach Europejskich na Impact’21

13.05.2021

Transformacja w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie jest wyzwaniem, ale i szansą na rozwój – zarówno regionów węglowych, jak i całej Polski. Fundusze Europejskie i Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji będą impulsem, który wesprze regiony i sektory kluczowe w realnej transformacji energetycznej. O roli Funduszy Europejskich w polskiej gospodarce i transformacji mówili podczas konferencji Impact’21 wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak i wiceminister Waldemar Buda.

wiceminister Waldemar Buda przed komputerem uczestniczy w spotkaniu online, za nim flagi Polski i Unii Europejskiej

Transformacja w kierunku zielonej gospodarki jest wyzwaniem, ale również szansą dla Polski, o ile będzie ona następować w oparciu o innowacje i rozwój nowoczesnych technologii. Mechanizm na rzecz Sprawiedliwej Transformacji będzie łagodził skutki transformacji wpływające na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę i środowisko

- mówił Waldemar Buda.

Wiceminister Buda wziął udział w panelu "Wpływ technologii na Zieloną Rewolucję" w ramach ścieżki tematycznej Green Economy poświęconej transformacji energetycznej, zrównoważonemu rozwojowi oraz zmianom w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.

Nowoutworzony Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji będzie wspierał regiony i sektory kluczowe w transformacji energetycznej. Polska gospodarka jest silnie uzależniona od węgla. Transformacja daje zarówno wiele szans rozwojowych, ale też zagrożeń. Dlatego tak istotne jest, aby jak najefektywniej wydatkować środki w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) oraz w ramach innych źródeł unijnych, krajowych, a także z uwzględnieniem środków prywatnych.

To dzięki wdrażaniu nowych rozwiązań, takich jak technologie wodorowe, reaktory HTR czy zwiększeniu poziomu cyfryzacji możemy w przyszłości uniknąć konfliktów pomiędzy rozwojem społeczno-gospodarczym, a wpływaniem na jakość życia mieszkańców, w tym dostęp do czystego powietrza

- podkreślał Waldemar Buda.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska Jedynak uczestniczyła w rozmowie "W jaki sposób Europejski Zielony Ład uczyni gospodarkę zrównoważoną?". Podkreślała, że tylko kompleksowy model ekonomiczny może przynieść korzyści dla gospodarki i środowiska, ale wymaga to dużego zaangażowania wszystkich stron.

Gospodarka powinna być oparta o zasady zrównoważonego rozwoju. Wymaga to przede wszystkim wprowadzenia systemowych rozwiązań, co pociąga za sobą działania polityczne, systematyczny rozwój technologii, wypracowania nowych modeli biznesowych, a także zmian w zachowaniu konsumentów, w tym praktyk społecznych, norm kulturowych, czy stylu życia

– powiedziała Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister Jarosińska-Jedynak mówiła, że Fundusze Europejskie uzupełniają krajowe środki rozwojowe w Polsce.

Przed nami kolejny budżet UE na lata 2021-2027 i jednocześnie ambitne krajowe, jak i europejskie cele. Dominującym tematem jest oczywiście odbudowa gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, ale nie możemy zapominać również o pozostałych bardzo istotnych aspektach – są to właśnie priorytety Komisji Europejskiej wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu. Polska do 2050 r., jak i inne państwa członkowskie, dąży do znaczącego obniżenia emisyjności gospodarki, jednocześnie przyjaznej środowisku i wpisującej się w model gospodarki obiegu zamkniętego

– podkreśliła.

Głównymi wyzwaniami są zatem działania związane z wdrażaniem celów porozumienia paryskiego i pobudzeniem inwestycji związanych z transformacją sektora energetycznego. W przyszłej perspektywie finansowej Polska kładzie nacisk na działania związane z: ochroną powietrza – program czyste powietrze, działania dotyczące wprowadzania stref czystego transportu w miastach - inwestycje w niskoemisyjny transport, elektromobilność i paliwa alternatywne. Ważne będą również działania związane z poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych – co stanowi główne źródło tzw. niskiej emisji, natomiast nowe inwestycje w OZE przyczynią się do realizacji celów klimatycznych UE oraz stworzą zielone miejsca pracy.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}