W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Funduszach Europejskich w Rawiczu

29.08.2019

Stała podkomisja sejmowa do spraw wykorzystania środków z Unii Europejskiej odwiedziła dziś Rawicz (województwo wielkopolskie). W obradach wziął udział minister Jerzy Kwieciński oraz burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik i inni przedstawiciele władz samorządowych.

Sześć osób przy długim stole, z tyłu ścianka promocyjna gminy Rawicz, na stole butelki z wodą i koziołki z nazwiskami uczestników spotkania, trzeci od prawej minister Kwieciński

- Do województwa wielkopolskiego trafiły fundusze unijne w wysokości blisko 16 miliardów złotych, pochodzące z programów krajowych i regionalnych. Ponad połowa środków pozyskanych przez beneficjentów z Wielkopolski, to pieniądze z regionalnego programu operacyjnego – mówił minister Jerzy Kwieciński.

W obradach podkomisji wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych. Uczestnicy dyskutowali o możliwościach rozwoju miasta oraz planach na przyszłość, w tym kwestiach dotyczących nowego rozdania funduszy w kolejnej perspektywie.

W Rawiczu obecnie jest realizowanych 77 projektów współfinansowanych zarówno z krajowych, jak i regionalnych programów. Dofinansowanie unijne, które zostało na nie przeznaczone, wynosi 85 milionów złotych. Dzięki funduszom europejskim w mieście poprawiana jest dostępność transportowa, jakość środowiska (rozbudowa oczyszczalni ścieków, budowa infrastruktury rowerowej) czy świadczeń zdrowotnych.

W ramach Pakietu dla miast średnich Rawicz otrzymał dotację w konkursie Human Smart Cities na projekt „Pilotażowe wdrożenie inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań Human Smart City dla miasta Rawicza z uwzględnieniem założeń Strategii Zrównoważonego Rozwoju Gminy Rawicz na lata 2015 – 2020”, który będzie wprowadzany we współpracy z pracownikami Akademii Górnoczo-Hutniczej w Krakowie. Dzięki niemu powstanie cyfrowy system monitoringu ruchu, jakości powietrza i kontroli oświetlenia ulicznego. Oprócz tego Rawicz bierze udział w pilotażu dotyczącym przygotowania Planów Zrównoważonej Mobliności Miejskiej. Polega on na stworzeniu strategicznego planu transportu, odpowiadającego potrzebom mieszkańców, który wpłynie na podniesienie jakości życia w mieście.

 

{"register":{"columns":[]}}