W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O funduszach i start-upach na Impact’19 w Krakowie

23.05.2019

Rozmowy o innowacjach, start-upach i rynku Venture Capital oraz podsumowanie 15-letniego wdrażania funduszy Unii Europejskiej w Polsce zdominowały międzynarodową konferencję Impact 2019. Uczestniczył w niej również minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister Jerzy Kwieciński uczestniczył w Impact'19

PFR Ventures to fundusz funduszy, który w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój zarządza blisko 3 miliardami złotych. Połowa z tych środków skierowana została już do 29 funduszy Venture Capital. W trakcie konferencji w Krakowie, spółka poinformowała, że 5 z nich dokonało już pierwszych inwestycji na blisko 42 miliony złotych. Finansowanie od zasilonych publicznymi pieniędzmi funduszy otrzymało 9 innowacyjnych spółek.

- Nasza machina z funduszami Venture Capital rozpędza się. Mamy już 30 podpisanych umów i 9 wejść kapitałowych – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i dodał, że sektor venture capital w Polsce rozwija się w dużym stopniu w oparciu o środki publiczne. - Wierzę, że wraz z dojrzewaniem systemu udział kapitału prywatnego będzie rósł. Tymczasem z satysfakcją obserwuję, jak fundusze europejskie wspierają innowacyjne projekty startupów. Właśnie tak buduje się konkurencyjność polskiej gospodarki – powiedział minister.

Unia Europejska przeznacza coraz więcej środków na badania B+R oraz na wzmacnianie współpracy świata nauki i biznesu. Co więcej, na Starym Kontynencie powstaje mnóstwo pomysłów na innowacyjne projekty biznesowe. Nadal brakuje jednak pieniędzy na ich finansowanie. - Na rynku venture capital w Stanach Zjednoczonych jest pięć razy więcej pieniędzy niż w Europie. I to tam i do Azji wycieka część naszych pomysłów na innowacje. Finansując rynek Venture Capital zmieniamy to -podkreślił Jerzy Kwieciński.

Fundusze UE wykorzystane do cna

Od 2004 roku do maja 2019 roku na polskie inwestycje w ramach polityki spójności trafiło 717 miliardów złotych, z czego wkład unijny wyniósł ponad 430 miliardów złotych. - Dofinansowanie unijne było dźwignią finansową, która uruchomiła 287 miliardów złotych prywatnych i publicznych środków krajowych. Policzyliśmy w ministerstwie, że każda złotówka zainwestowana z funduszy unijnych uruchamiała 67 groszy wkładu krajowego. Nie chodzi więc o samo wydawanie środków UE, ale swoisty montaż finansowy z środkami krajowymi – powiedział minister Jerzy Kwieciński na konferencji podsumowującej wykorzystanie przez Polskę środków unijnych w ciągu minionych 15 lat. Przez ten czas Polska nie straciła ani złotówki z tytułu zbyt wolno wykorzystanych funduszy. - Dotyczy to zarówno funduszy na lata 2007-2013, jak i 2014-2020. Jeśli chodzi o inne kraje to oficjalne dane z 2017 roku pokazują, że część swojej puli na lata 2014-2020 musiały już oddać Słowacja, Wielka Brytania i Francja. Najnowsze dane będziemy mieli prawdopodobnie w połowie roku, ale już teraz mogę powiedzieć, że to grono znacznie się powiększy – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Brexit a sprawa polska

Nie sposób było nie poruszyć na konferencji Impact 2019 jednej z najważniejszych spraw, jaką już od wielu miesięcy żyją decydenci z całej Unii Europejskiej, czyli potencjalnego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Jak to mogłoby wpłynąć na kształt unijnego budżetu w najbliższych latach? - Na początku maja otrzymaliśmy pisemne zapewnienie z Komisji Europejskiej, że 5,1 miliarda euro (1,9  miliarda euro w programach regionalnych i 3,2 miliarda euro w programach krajowych) dla Polski w ramach tak zwanej rezerwy wykonania jest bezpieczne. Niezależnie od tego czy będziemy mieli do czynienia z twardym brexitem, czy z porozumieniem – zapewnił Jerzy Kwieciński. Wielka Brytania będzie partycypować w budżecie Unii Europejskiej w latach 2019 i 2020.

Wywiady i rozmowy

Impact’ 19 to jednak nie tylko konferencje, ale także liczne spotkania z przedstawicielami biznesu, mediów i polityki. Minister Jerzy Kwieciński wziął m.in. udział w FireSideChat, który prowadził zastępca redaktora naczelnego „Gazety Prawnej” Marek Tejchman. - Chcemy przejść od ery imitacji do ery innowacji. Państwo zamawiając nowoczesne rozwiązania i technologie może stymulować rozwój rynku sektora B+R – powiedział Jerzy Kwieciński. Natomiast w kuluarach spotkał się z ambasadorem Rumunii w Polsce Ovidiu Drangą. Rozmowa dotyczyła przyszłości trasy Via Carpatia.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.05.2019 17:18 Marcin Zawiśliński
Pierwsza publikacja:
23.05.2019 17:18 Marcin Zawiśliński
{"register":{"columns":[]}}