O Inicjatywie Trójmorza na Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie
05.09.2019
Wiceminister Grzegorz Puda wziął udział w jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z gospodarką morską w Polsce - Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie.
Minister był prelegentem w debacie plenarnej pod nazwą „Inicjatywa Trójmorza gospodarczym impulsem rozwoju Europy”.
-Inicjatywa Trójmorza skupia państwa, które łączą wspólne interesy, podobna sytuacja gospodarcza i zbieżne doświadczenia historyczne. Zapotrzebowanie inwestycyjne w obszarze Trójmorza do 2030 r. jest ogromne, potrzebne jest morze środków. Według różnych szacunków na inwestycje transportowe, sieci energetyczne i infrastrukturę potrzeba od około 540 mld euro do nawet 1 biliona euro - powiedział podczas debaty na Międzynarodowym Kongresie Morskim wiceminister Grzegorz Puda.
Minister Grzegorz Puda mówił również o powołanym Funduszu Inwestycyjnym Trójmorza, który jest ekonomicznym wymiarem Inicjatywy Trójmorza i pomoże finansować kluczowe projekty infrastrukturalne w regionie.
-Wstępnie zakłada się, że Fundusz będzie dysponował środkami rzędu 5 mld euro, które będą wkładem od państw wchodzących w skład Trójmorza i instytucji tworzących go, takich jak na przykład krajowe banki rozwoju. Ma on wygenerować inwestycje o łącznej wartości 100 mld euro – mówił minister Grzegorz Puda.
Poza krajami Trójmorza do Funduszu mogą przystąpić międzynarodowi inwestorzy oraz międzynarodowe instytucje rozwoju. Fundusz będzie również poszukiwał inwestorów np. wśród zagranicznych funduszy emerytalnych, private equity, inwestorów prywatnych.
Inicjatywa Trójmorza
Inicjatywa Trójmorza została zainagurowana przez prezydentów Polski i Chorwacji w 2015 r. jako platforma współpracy krajów położonych między trzema morzami: Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. W czerwcu 2016 r. podczas pierwszego formalnego szczytu w Dubrowniku przyjęto wspólną deklarację 12 krajów o rozszerzeniu istniejącej współpracy w dziedzinie energii, transportu i komunikacji cyfrowej. Celem Inicjatywy Trójmorza jest zbudowanie spójnej i dobrze zintegrowanej infrastruktury w Europie Środkowej.
Międzynarodowy Kongres Morski
Siódma edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego odbyła się 5 i 6 września. Udział w wydarzeniu wzięli menedżerowie najważniejszych firm z branży morskiej, przedstawiciele rządu, naukowcy, eksperci z Polski i zagranicy. Corocznie w Kongresie uczestniczy średnio ponad 300 firm i instytucji z 15 krajów. Wydarzenie dostrzegane jest również przez władze europejskie – Parlament i Komisję Europejską.