W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O innowacjach i inwestycjach przyszłości w Toruniu

29.09.2021

Inteligentne miasto to dostępne miasto. To wniosek płynący z debaty „Dostępny samorząd - rozwój miast, psychologiczne, socjologiczne aspekty budowy miast”. W dyskusji podczas Forum Inteligentnego Rozwoju w Toruniu uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W sali pięć osób pozuje do zdjęcia. Druga od lewej wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak

Wyzwania demograficzne, a przede wszystkim proces starzenia się społeczeństwa sprawiły, że zrodził się pomysł na program Dostępność Plus, który skutecznie realizujemy od trzech lat

- mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodała, że według prognoz ONZ Polska będzie w 2060 r. najstarszym krajem europejskim, gdzie odsetek osób powyżej 60 roku życia wyniesie ponad 36 proc.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyjaśniła ideę dostępności.

W ramach programu Dostępność Plus zmieniamy otaczającą nas rzeczywistość po to, aby każdy z nas, niezależnie od stopnia swojej sprawności, mógł z niej w pełni korzystać

- podkreśliła wiceminister.

M. Jarosińska-Jedynak odniosła się także do kwestii skutecznego podnoszenia świadomości o dostępności i promocji dobrych praktyk i przypomniała niektóre działania promocyjne i informacyjne realizowane w ramach programu.

Miejscem promocji dobrych praktyk jest też Partnerstwo na rzecz dostępności aktualnie zrzeszające 219 podmiotów z różnych sektorów i branż. To grono firm i instytucji zainteresowanych prowadzeniem swojej działalności w sposób dostępny i dostarczaniem na rynek dostępnych usług i produktów. Każde spotkanie Partnerstwa to okazja do wymiany doświadczeń, zacieśnienia współpracy i nawiązania kontaktów

- tłumaczyła wiceminister.

Celem Forum Inteligentnego Rozwoju jest upowszechnianie nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii, które mają szansę na sukces rynkowy i polepszenie standardu i bezpieczeństwa naszego życia.

Drugi dzień Forum zakończyła gala Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2021.

Fundusze europejskie i środki krajowe skutecznie wspierają powstawanie innowacyjnych produktów i usług

- mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas uroczystości wręczania nagród i dodała, że źródłem sukcesu jest także efektywna współpraca nauki z biznesem, która umożliwia konkurowanie polskim projektom na rynkach globalnych.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju przyznawana jest od 2016 r. naukowcom, inwestorom i organizacjom, których działalność wpływa na zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki.

{"register":{"columns":[]}}