W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 na Kongresie Polityki Miejskiej i Regionalnej w Krakowie

08.10.2024

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski otworzył konferencję Polska, Europa, Świat 2050, która rozpoczęła drugi dzień kongresu. Uczestnicy rozmawiali o procesie przygotowania Koncepcji Rozwoju Kraju 2050.

Wiceminister Konrad Wojnarowski na Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej w Krakowie

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050, nad którą prace są już na ostatniej prostej, to drogowskaz dla planowania rozwoju państwa. Wyznacza kierunki rozwoju na najbliższe dekady i identyfikuje wyzwania, przed którymi stoimy w obliczu nadchodzących zmian geopolitycznych, technologicznych, społecznych i środowiskowych

– mówił otwierając drugi dzień kongresu wiceminister Wojnarowski.

Prace nad KRK

Pracując nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050 zastosowaliśmy różnorodne metody pracy:

  • debaty i wysłuchania publiczne,
  • grupy fokusowe,
  • panele eksperckie,
  • warsztaty,
  • konsultacje.

Wzięli w nich udział naukowcy, eksperci, przedstawiciele: NGO, think tanków, zrzeszeń przedsiębiorców, biur planowania przestrzennego, lokalnych i regionalnych samorządów oraz resortów.

Jesteśmy na etapie podsumowania konsultacji społecznych i na ostatniej prostej – dokument aktualnie analizuje Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Potem zostaje  etap uzgodnień rządowych.

O Koncepcji Rozwoju Kraju 2050

KRK jest dokumentem dalekowzrocznym, który pokazuje z czym możemy mierzyć się w przyszłości, z jakimi potencjalnymi ryzyka będziemy mieć do czynienia. To pozwala nam podjąć precyzyjniejsze decyzje i lepiej zarządzać rozwojem.  KRK  to najprawdopodobniej pierwsza próba zastosowania foresightu strategicznego w pełnej skali w procesie przygotowywania interdyscyplinarnego dokumentu krajowego przez polską administrację publiczną.

Liczę, że Koncepcja zapoczątkuje nowy sposób myślenia o przyszłości na poziomie krajowego planowania rozwoju oraz nowy sposób pracy nad dokumentami strategicznymi – z włączaniem wielu interesariuszy

– dodał wiceszef resortu.

Zadania KRK to:

  • zidentyfikowanie trendów,
  • zarysowanie wizji kraju w 2050 r.,
  • dostarczenie scenariuszy przyszłości,
  • zidentyfikowanie wyzwań rozwojowych,
  • wskazanie kluczowych wniosków.

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast. Spotkanie i networking

W drugiej części dnia wiceminister spotkał się z Fabrice Felliez - Ambasadorem Szwajcarii, Jakubem Banaszkiem  - wiceprezesem Związku Miast Polskich oraz burmistrzami i prezydentami miast uprawnionych do aplikowania o środki Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW).
Uczestnicy spotkania rozmawiali o konieczności finalizacji prac i dostępnym wsparciu przy złożeniu wniosków w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast. Omówili kluczowe zasady realizacji projektów i wymagania, jakie muszą spełnić wnioski o dofinansowanie. Minister Wojnarowski poinformował zebranych o wydłużeniu terminu składania wniosków o dofinansowanie do 16 stycznia 2025r. Działanie to ma wyrównać szanse samorządów miast zajętych usuwaniem skutków powodzi na przygotowanie dobrych jakościowo wniosków.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}