O przyszłości miast podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego
27.04.2022
Dobiega końca XIV Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) - forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki. Pierwszego dnia EKG minister Grzegorz Puda wziął udział w sesji „Inwestycje i wyzwania”. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak uczestniczyła 26 kwietnia 2022 r. w debacie dotyczącej przygotowań do 11. edycji Światowego Forum Miejskiego oraz dyskusji o inwestycjach w miastach i samorządach.
Do Światowego Forum Miejskiego (WUF11) pozostały nieco ponad 2 miesiące. Od 26 do 30 czerwca Katowice staną się światowym centrum dyskusji o rozwoju miast. WUF po raz pierwszy w swojej historii organizowane będzie w Europie Środkowo-Wschodniej.
O przygotowaniach do wydarzenia rozmawiała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
WUF11 w Katowicach
Organizacja Światowego Forum Miejskiego może stanowić punkt zwrotny do skierowania uwagi polskiej opinii publicznej na problematykę miejską. Forum pomoże też zwiększyć świadomość, jak duży wpływ na nasze życie ma przestrzeń miejska, w której na co dzień przebywamy
– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Jak zaznaczyła wiceminister Forum w Katowicach będzie doskonałą okazją do promocji dorobku Śląska i Polski. Organizacja wydarzenia wpłynie pozytywnie na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej jako dobrego partnera do współpracy.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że równolegle z przygotowaniami do Światowego Forum Miejskiego przebiega proces aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). Dokument przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Z punktu widzenia prowadzonych obecnie prac nad KPM zakładamy, że WUF będzie również okazją do skonfrontowania idei i założeń przyjętych dla tego dokumentu z doświadczeniami innych krajów Europy, czy świata
– dodała wiceminister.
World Urban Forum – bądź z nami w Katowicach
Wiceminister M. Jarosińska-Jedynak na EKG odwiedziła wystawę promująca WUF11.
Podstawą wystawy jest zmienna i wielowymiarowa struktura nawiązująca do popularnej układanki Kostki Soma. Podobnie do miasta, które nigdy nie jest kompletne i cały czas dopasowuje się do potrzeb mieszkańców, uwarunkowań społeczno-gospodarczych, klimatycznych czy zagrożeń epidemicznych. Przesuwanie, metamorfoza, uzupełnianie i przenikanie elementów są nawiązaniem do idei wystawy - zrównoważonej i sprawiedliwej transformacji miast.
Moduły tworzą cztery główne elementy wystawy, do których przynależne są główne charakterystyki miasta zrównoważonego wraz z przypisanymi symbolicznymi kolorami:
- zielony - miasto zielone,
- czerwony - miasto produktywne,
- niebieski - miasto sprawiedliwe,
- żółty - miasto zwarte.
Inwestycje w miastach i samorządach
Polityka miejska jest realizowana przy wsparciu Funduszy Europejskich. O tym kiedy zostaną uruchomione fundusze unijne na lata 2021-2027, jakie będą priorytety nowej perspektywy finansowej oraz w co zostaną zainwestowane pieniądze UE mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas panelu „Inwestycje w miastach i samorządach”.
Proces programowania środków na politykę spójności na nową perspektywę jest już bardzo zaawansowany. Projekt Umowy Partnerstwa, który określa w co zostaną zainwestowane będą te pieniądze, jest w finalnej fazie negocjacji z Komisją Europejską
–powiedziała wiceminister.
Sekretarz stanu dodała, że priorytety nowej perspektywy nie różnią się znacząco od tych, które zdefiniowaliśmy na lata 2014-2020.
Wciąż będziemy realizować projekty dotyczące takich obszarów jak: innowacyjność i przedsiębiorczość, gospodarka niskoemisyjna i ochrona środowiska, transport, włączenie społeczne, rynek pracy i edukacja czy ochrona zdrowia
– wymieniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Wiceminister zaznaczyła, że duży nacisk w nowej perspektywie zostanie położny na działania z zakresu zrównoważonych i zeroemisyjnych technologii. Te obszary wpisują się w Europejski Zielony Ład i działania Europejskiej Agendy Cyfrowej.
M. Jarosińska-Jedynak wyjaśniła, że dodatkowo pojawił się Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. To nowy instrument przeznaczony do łagodzenia społecznych i gospodarczych efektów zmian prowadzonych w kierunku gospodarki niskoemisyjnej na obszarach, które takiej dedykowanej interwencji szczególnie potrzebują.
Top Inwestycje Komunalne 2022
Gala w konkursie na najbardziej kompleksowe rozwiązania komunalne była ostatnim punktem udziału wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak w Europejskim Kongresie Ekonomicznym.
Fundusze Europejskie i środki krajowe skutecznie wspierają powstawanie i realizację samorządowych inwestycji
- mówiła wiceminister.
Konkurs organizowany jest cyklicznie przez PortalSamorządowy.pl, w ramach którego oceniane są samorządowe inwestycje komunalne.