W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O przyszłości polityki miejskiej w Kielcach

14.11.2019

Zaprojektowanie i realizacja działań przyczyniających się do zrównoważonego rozwoju miejskiego – to najważniejszy cel Kongresu Polityki Miejskiej, który tym razem odbywa się w Kielcach. W wydarzeniu udział wzięła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wiceminister Grzegorz Puda.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak stoi przy mównicy za nią wyświetlony jest napis Kongres Polityki Miejskiej

Kongres Polityki Miejskiej jest unikalną okazją do dyskusji nad przyszłością polityki miejskiej w Polsce. Potrzebna jest znacznie lepsza koordynacja działań w obszarze polityki miejskiej jako części polityki zrównoważonego rozwoju – akcentowała wiceminister podczas otwarcia kongresu Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister przypomniała, że Polska aplikowała z sukcesem o organizację Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się w 2022 r. w Katowicach. W tym kontekście zwróciła uwagę, że kongres jest realizowany w formule National Urban Forum (NUF), wypracowanej przez Agendę Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).

Dzisiejsze spotkanie wiąże się z Krajowym Forum Miejskim organizowanym przez ministerstwo w kwietniu 2019 w Krakowie. Kwietniowa konferencja była wydarzeniem otwierającym dyskusję nad nowymi założeniami krajowej polityki miejskiej oraz budującym poparcie na rzecz zintegrowanego i kompleksowego podejścia do tej polityki. To znalazło swoje odzwierciedlenie w „Deklaracji o współpracy na rzecz realizacji krajowej polityki miejskiej oraz Nowej Agendy Miejskiej ONZ”, podpisanej przez instytucje zainteresowane polityką miejską – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Drugiego dnia odbył się panel „Światowe Forum Miejskie 2022 (WUF 11) w Katowicach - Szanse i Wyzwania”, w którym udział wziął wiceminister Grzegorz Puda.

Katowice są dobrym przykładem ośrodka miejskiego, który realizuje działania w zakresie zrównoważonego rozwoju miasta. Stolica śląska przeszła przemianę od miasta tradycyjnego przemysłu, takiego jak górnictwo i hutnictwo do miasta innowacyjnego. To dziś prężnie rozwijający się ośrodek kultury, nauki oraz dynamicznie rosnącego sektora nowoczesnych usług biznesowych - powiedział wiceminister Grzegorz Puda.

XI edycja Światowego Forum Miejskiego, jednej z największych imprez organizowanych pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, odbędzie się w 2022 roku w Katowicach.

Podczas tegoreocznego Kongresu Polityki Miejskiej uczestnicy rozmawiali o tym, czym ma być i jak ma wyglądać polityka miejska w Polsce. Głównemu tematowi towarzyszyły sesje tematyczne poświęcone kształtowaniu przestrzeni, mieszkalnictwu społecznemu, środowisku, transportowi i miejskiej mobilności. Odbyły się też spotkania o elektromobilności, zieleni miejskiej, PPP, smart cities, ruchach miejskich, budżecie obywatelskim czy miastach dostępnych dla wszystkich.

Organizowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów spotkanie jest drugą edycją Kongresu Polityki Miejskiej. Poprzednia miała miejsce w 2017 r. i zgromadziła ponad 500 uczestników. W trakcie dwudniowych obrad w Kielcach spodziewany jest udział ponad 900 osób zainteresowanych kwestiami krajowej polityki miejskiej.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}