O przyszłości polityki spójności na posiedzeniu przedstawicieli państw UE w Murcji
29.09.2023
O tym, w jakim kierunku ma podążać polityka spójności, tak aby była dostosowana do aktualnych wyzwań, z jakimi mierzą się regiony europejskie dyskutowali w Murcji w dniach 28-29 września 2023 r. ministrowie odpowiedzialni za politykę spójności.
Kierunki rozwoju polityki spójności to jeden z tematów poruszanych w Prezydencji Hiszpańskiej w Radzie Unii Europejskiej, która potrwa do 31 grudnia 2023 r. Spotkanie pod hasłem "W kierunku polityki spójności 2.0" odbyło się w hiszpańskiej Murcji. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej reprezentował Dyrektor Generalny MFiPR Robert Bartold.
Polityka spójności koncentruje się na specyficznych potrzebach poszczególnych regionów UE i jej obywateli i może mieć realny wpływ na rozwój gospodarczy państw członkowskich. Do tej pory Polska znakomicie wykorzystywała środki z polityki spójności – także w czasach kryzysu, jak pandemia czy wojna za naszą wschodnią granicą
– podkreślił Dyrektor Generalny Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Robert Bartold przedstawiając polskie stanowisko w dyskusji dotyczącej przyszłości polityki spójności.
Polska uważa, że politykę spójności powinna cechować elastyczność, tak, aby np. w sytuacjach kryzysowych można było przekierować środki z funduszy europejskich na nowe, związane z tym wyzwania.
Unia Europejska przygotowuje obecnie propozycje kolejnych wieloletnich ram finansowych dla polityki spójności. Jest to kluczowy moment dla państw członkowskich, aby określić swoje wsparcie dla polityki spójności oraz skuteczność funduszy także w kontekście Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (RRF).