O rewitalizacji na Forum Ekonomicznym w Karpaczu
07.09.2021
Rewitalizacja do 2023 r. – stan, podejście, nowa perspektywa to temat panelu podczas 30. edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu, w którym udział wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Podczas dyskusji wiceminister Waldemar Buda mówił między innymi o tym ile samorządów prowadzi działania rewitalizacyjne oraz o wsparciu z funduszy unijnych.
Rewitalizacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku. Działania rewitalizacyjne prowadzi obecnie ponad 60% polskich gmin, pomimo że rewitalizacja jest zadaniem fakultatywnym, a nie obowiązkowym gmin. Z punktu widzenia Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dużo energii i zaangażowania zostało włożonych w przeciągu ostatnich 6 latach na wsparcie polskich gmin, miast i miasteczek w przygotowanie ich do wyzwań, jakie pociąga za sobą realizacja działań rewitalizacyjnych – mówił wiceminister Waldemar Buda.
Wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej podkreślał, że zostały skierowane fundusze na realizacje konkretnych działań rewitalizacyjnych. Ponad 5,9 mld zł dofinansowania z programów regionalnych trafiło na ten cel.
Możemy się już pochwalić, że Polskie wzorce systemu rewitalizacji są podejmowane. Na bazie polskiego systemu rewitalizacji i doświadczeń polskich miast został zbudowany system rewitalizacji w Mołdawii. Ponadto polskie doświadczenia wskazywane są jako dobra praktyka w publikacji “Zrównoważone i ponowne wykorzystanie przestrzeni i budynków”, która jest wynikiem współpracy dwóch partnerstw w ramach Agendy Miejskiej – zaznaczył wiceminister Buda.
Do końca 2023 r. obowiązuje okres przejściowy, w którym możliwe jest prowadzenie przez samorząd przedsięwzięć rewitalizacyjnych poprzez trzy typy programów rewitalizacji. Od przyjętego typu programu uzależnione jest korzystanie ze środków unijnych i krajowych oraz narzędzi ustawowych. Jednocześnie od 1 stycznia 2024 r. jedyną podstawą realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych w gminach będzie gminny program rewitalizacji. Wymusza to na samorządach podjęcie decyzji o podejściu do programu rewitalizacji oraz ewentualnego rozpoczęcia prac nad nowym dokumentem. Jaki jest stan rewitalizacji w polskich miast i miasteczek? Kiedy warto uchwalać GPR?
Rewitalizacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku. Działania rewitalizacyjne prowadzi obecnie ponad 60% polskich gmin, pomimo że rewitalizacja jest zadaniem fakultatywnym, a nie obowiązkowym gmin. Z punktu widzenia MFiPR dużo energii i zaangażowania zostało włożonych w przeciągu ostatnich 6 latach na wsparcie polskich gmin, miast i miasteczek w przygotowanie ich do wyzwań jakie pociąga za sobą realizacja działań rewitalizacyjnych – mówił wiceminister Waldemar Buda.