W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O transformacji gospodarczej na Kongresie Business Without Limits

23.06.2021

Walka z kryzysem gospodarczym, pandemią oraz globalne wyzwania – to tematy, wokół których toczyła się debata podczas panelu „Transformacja Gospodarcza 2016-2040” na Kongresie Business Without Limits. W dyskusji udział wzięła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która mówiła o polskiej polityce gospodarczej, a także priorytetach i celach naszego kraju w dobie kryzysu.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak siedzi za biurkiem, przed komputerem. Za plecami ścianka z logo MFiPR

Jak zaznaczyła wiceminister Jarosińska-Jedynak, za sukces sprzed okresu pandemicznego z pewnością należy uznać poprawę innowacyjności polskiej gospodarki. Przyczyniły się do tego liczne inwestycje współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej (UE) oraz środków krajowych.

Jeśli chodzi o stan wdrażania perspektywy 2014-2020, to możemy być dumni z naszych osiągnieć. Polska jest liderem pod względem wykorzystania funduszy unijnych. W obecnej perspektywie finansowej Polska jest nie tylko największym beneficjentem funduszy unijnych (co czwarte euro trafi do Polsk), ale też rekordzistką jeśli chodzi o tempo wykorzystania przyznanych środków

- powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Pomimo spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego spowodowanego pandemią, utrzymuje się ono na poziome stwarzającym fundament dla przeprowadzenia niezbędnych reform.

W okresie kryzysu pandemicznego, na uwagę zasługuje natychmiastowa pomoc polskiego rządu dla różnych gałęzi gospodarki, co pozwoliło uchronić wiele milionów miejsc pracy. Pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, jest zebrany w Tarczy Antykryzysowej

- podkreśliła  wiceminister.

Tarczę Antykryzysową uzupełnia Funduszowy Pakiet Antywirusowy przygotowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Łączna kwota środków unijnych dedykowana dotychczas na działania antywirusowe wynosi ok. 15,3 mld zł.

Jak zauważyła minister Jarosińska-Jedynak kwestia wyzwań i trudnych decyzji w okresie przed jak i po pandemii, to z pewnością transformacja polskiego sektora energetycznego. UE duży nacisk kładzie na kwestie klimatyczne.

Mając  na uwadze wysoki poziom emisyjności sektora energetycznego opartego na paliwach kopalnych w Polsce, wdrażanie rozwiązań urzeczywistniających transformację gospodarki musi odbywać się przy uwzględnieniu krajowych warunków społeczno-ekonomicznych. Duży udział w tym procesie będą mieć środki UE z Krajowego Planu Odbudowy, polityki spójności, czy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

- dodała wiceszefowa w resorcie funduszy i polityki regionalnej

{"register":{"columns":[]}}