W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O wyzwaniach polityki spójności 2021-2027 podczas Smart City Innovation Ecosystems Festival

09.06.2021

Pandemia koronawirusa wpłynęła na kondycję nie tylko światowej, ale także polskiej gospodarki. Kluczowym zadaniem naszego kraju jest powrót na dynamiczną ścieżkę rozwoju sprzed pandemii. Pomogą w tym pieniądze krajowe i unijne – mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas konferencji „Wyzwania rozwojowe Polski a ekosystemy innowacji – rola polityki spójności na lata 2021-2027”. W trakcie wydarzenia grupa ekspertów debatowała na temat post-pandemicznej rzeczywistości w kontekście innowacji, cyfryzacji gospodarki oraz zielonego ładu.

Na zdjęciu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Malgorzata Jarosińska-Jedynak siedząca przed komputer w trakcie wideokonferencji podczas Smart City Innovation Ecosystems Festival. W tle flaga Polski i Unii Europejskiej.

Przed nami kolejny budżet Unii Europejskiej (UE) na lata 2021-2027 i jednocześnie ambitne krajowe i europejskie cele. Szczególnie ważnym tematem jest odbudowa gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Priorytetem dla naszego kraju jest rozwój w obszarze wiedzy, innowacji i tworzenia nowych technologii. Wyzwania te podejmujemy w obliczu nowych globalnych trendów, takich jak zmiany klimatyczne, kwestie demograficzne czy cyfryzacja

 – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Perspektywa na lata 2021-2027

Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 został przygotowany przez Komisję Europejską (KE) i uzgodniony z państwami członkowskimi. Dodatkowym wsparciem finansowym dla naszego kraju będą środki z Funduszu Odbudowy, z którego otrzymamy ponad 58 mld euro w postaci środków bezzwrotnych oraz pożyczek.

Wiceminister Jarosińska-Jedynak przypomniała, że Polska, podobnie jak w latach poprzednich, będzie realizowała politykę spójności. Zakres i sposób wdrażania określi Umowa Partnerstwa, która obejmie fundusz polityki spójności, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz Europejski Fundusz Morski i Rybacki. Łączna suma pieniędzy przeznaczonych na realizację Umowy Partnerstwa to 76 mld euro.

Nowa perspektywa finansowa zapewnia Polsce największy budżet prorozwojowy w historii. Zagospodarowanie środków w dużej mierze zależy od regulacji szczebla unijnego. 30% puli polityki spójności i 37% środków z KPO musi zostać przeznaczone na kwestie klimatyczne

– mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Wiedza, innowacje, nowe technologie

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej podkreśliła, że ważnym celem inwestycyjnym będzie unowocześnianie gospodarki. Priorytetem będzie także cyfryzacja różnych dziedzin życia, m. in. przemysłu, edukacji czy zdrowia.

Wydatkowanie środków z Unii Europejskiej na lata 2021-2027 ma na celu wyrównywanie różnic i zapewnienie wszystkim podobnego komfortu życia. Dzięki projektom współfinansowanym z nowego budżetu UE oraz pieniądzom krajowym każdy z nas odczuje poprawę w dostępie do infrastruktury transportu, energetyki, środowiska, zdrowia czy kultury

– dodała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak zauważyła wiceminister Jarosińska-Jedynak atrakcyjną formą realizowania inwestycji przez beneficjentów środków jest współpraca publiczno-prywatna. Angażowanie partnerów prywatnych służy przede wszystkim lepszemu wydatkowaniu środków publicznych dzięki wykorzystaniu ich wiedzy i niezależnej kontroli założeń projektowych przez instytucje finansowe. Przygotowanie projektów we współpracy publiczno-prywatnej wspierane jest przez rząd dzięki wsparciu doradztwem w zakresie prawa, finansów czy kwestii technicznych.

Smart City Innovation Festival to przedsięwzięcie, którego celem jest wymiana wiedzy, doświadczeń oraz nawiązanie bądź pogłębienie współpracy pomiędzy środowiskami nauki, władz publicznych, biznesu i obywateli. Cykl wydarzeń, organizowanych w ramach festiwalu, pokazuje w jaki sposób realizowana przez Unię Europejską polityka spójności wpływa na rozwój miejskich ekosystemów innowacji.

{"register":{"columns":[]}}