W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obradował zespół zaangażowany w realizację Krajowej Polityki Miejskiej 2030

21.03.2024

- Krajowa Polityka Miejska 2030 (KPM 2030) jest kluczowym drogowskazem na mapie rozwoju polskich miast. Aby były lepszymi miejscami do życia, aby były silne i odporne na zagrożenia – powiedział wiceminister Jacek Protas podczas inauguracyjnego posiedzenia Zespołu Roboczego Rady Wykonawczej ds. wdrażania KPM 2030.

Wiceminister Jacek Protas wśród osób osób siedzących przy stołach

Krajowa Polityka Miejska 2030 ma na celu prowadzenie skutecznej polityki wobec miast i ich obszarów funkcjonalnych oraz wzmacnianie ich zdolności do zrównoważonego rozwoju

– podkreślił wiceminister Jacek Protas.

Czym jest KPM 2030?

Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich polskich miast. Jej głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. W dokumencie znajduje się szeroka paleta rozwiązań, narzędzi i instrumentów, które w sposób elastyczny mogą być wykorzystane przez miasta różnej wielkości i położenia. Ma za zadanie wskazać, gdzie i jak możliwe jest zwiększenie efektywności działań instytucji publicznych, a także prywatnych i społecznych, tak, aby sprawniej osiągać cele polityki miejskiej.

W KPM wytyczone są kierunki rozwoju miast, które mają być miejscami przyjaznymi dla mieszkańców oraz być atrakcyjne do prowadzenia biznesu przez przedsiębiorców. Polskie miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony przy jednoczesnym stawaniu się motorami rozwoju w skali regionalnej i lokalnej. Aby osiągnąć ten cel należy się skupić między innymi na przeciwdziałaniu chaosowi przestrzennemu, angażowaniu mieszkańców w zarządzanie miastami, tworzeniu zrównoważonej mobilności miejskiej czy podejmowaniu w miastach działań na rzecz niskoemisyjności i efektywności energetycznej.

Wizja rozwoju miast

Komisja Europejska, jak i państwa członkowskie dostrzegają wyzwania, jakie stoją przed europejskimi miastami. W perspektywie 2021-2027 minimum 8 proc. pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostanie przeznaczone na ich zrównoważony rozwój.

Polska zdecydowała o przeznaczeniu na ten cel prawie 11 mld euro. Miasta mogą przede wszystkim liczyć na finansowanie z programów regionalnych oraz programów krajowych takich jak: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Kolejnym dużym strumieniem finansowym dla miast i ich miejskich obszarów funkcjonalnych będą pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

Pierwsze posiedzenie Zespołu Roboczego

KPM 2030 formułuje rozwiązania i określa działania administracji rządowej w zakresie prawnym, finansowym oraz organizacyjnym na rzecz rozwoju miast. W ich efekcie poszerzeniu powinno ulec wyposażenie władz samorządowych i społeczności lokalnych w narzędzia i możliwości działania.

W spotkaniu Zespołu uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, Instytutu Ochrony Środowiska oraz organizacji samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i lokalnego. W posiedzeniu wzięli udział także reprezentanci miast uczestniczących w Europejskiej misji 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 roku. Z Polski w programie bierze udział pięć miast: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Rzeszów.

{"register":{"columns":[]}}