Obradował zespół zaangażowany w realizację Krajowej Polityki Miejskiej 2030
21.03.2024
- Krajowa Polityka Miejska 2030 (KPM 2030) jest kluczowym drogowskazem na mapie rozwoju polskich miast. Aby były lepszymi miejscami do życia, aby były silne i odporne na zagrożenia – powiedział wiceminister Jacek Protas podczas inauguracyjnego posiedzenia Zespołu Roboczego Rady Wykonawczej ds. wdrażania KPM 2030.
Krajowa Polityka Miejska 2030 ma na celu prowadzenie skutecznej polityki wobec miast i ich obszarów funkcjonalnych oraz wzmacnianie ich zdolności do zrównoważonego rozwoju
– podkreślił wiceminister Jacek Protas.
Czym jest KPM 2030?
Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich polskich miast. Jej głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. W dokumencie znajduje się szeroka paleta rozwiązań, narzędzi i instrumentów, które w sposób elastyczny mogą być wykorzystane przez miasta różnej wielkości i położenia. Ma za zadanie wskazać, gdzie i jak możliwe jest zwiększenie efektywności działań instytucji publicznych, a także prywatnych i społecznych, tak, aby sprawniej osiągać cele polityki miejskiej.
W KPM wytyczone są kierunki rozwoju miast, które mają być miejscami przyjaznymi dla mieszkańców oraz być atrakcyjne do prowadzenia biznesu przez przedsiębiorców. Polskie miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony przy jednoczesnym stawaniu się motorami rozwoju w skali regionalnej i lokalnej. Aby osiągnąć ten cel należy się skupić między innymi na przeciwdziałaniu chaosowi przestrzennemu, angażowaniu mieszkańców w zarządzanie miastami, tworzeniu zrównoważonej mobilności miejskiej czy podejmowaniu w miastach działań na rzecz niskoemisyjności i efektywności energetycznej.
Wizja rozwoju miast
Komisja Europejska, jak i państwa członkowskie dostrzegają wyzwania, jakie stoją przed europejskimi miastami. W perspektywie 2021-2027 minimum 8 proc. pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostanie przeznaczone na ich zrównoważony rozwój.
Polska zdecydowała o przeznaczeniu na ten cel prawie 11 mld euro. Miasta mogą przede wszystkim liczyć na finansowanie z programów regionalnych oraz programów krajowych takich jak: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Kolejnym dużym strumieniem finansowym dla miast i ich miejskich obszarów funkcjonalnych będą pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.
Pierwsze posiedzenie Zespołu Roboczego
KPM 2030 formułuje rozwiązania i określa działania administracji rządowej w zakresie prawnym, finansowym oraz organizacyjnym na rzecz rozwoju miast. W ich efekcie poszerzeniu powinno ulec wyposażenie władz samorządowych i społeczności lokalnych w narzędzia i możliwości działania.
W spotkaniu Zespołu uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, Instytutu Ochrony Środowiska oraz organizacji samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i lokalnego. W posiedzeniu wzięli udział także reprezentanci miast uczestniczących w Europejskiej misji 100 neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast do 2030 roku. Z Polski w programie bierze udział pięć miast: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław i Rzeszów.