W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ocena polityki spójności w obliczu pandemii COVID-19

27.05.2021

„Nowa rzeczywistość. Wyzwania dla polityki spójności i ewaluacji postpandemicznych” to hasło tegorocznej edycji Międzynarodowej Konferencji Ewaluacyjnej. W dniach 27-28 maja grupa ekspertów z całej Europy spotkała się, aby wspólnie rozmawiać o wynikach badań dotyczących polityki spójności. Dyskusja skupiona była szczególnie wokół tematu konsekwencji pandemii COVID-19 dla realizacji działań publicznych.

Na zdjęciu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda przemawiający w trakcie XIV Międzynarodowej Konferencji Ewaluacyjnej. W tle flaga Polski i Unii Europejskiej oraz baner "Polska Prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej lipiec 2020 - czerwiec 2021".

Tegoroczna konferencja odbywa się w szczególnym momencie. Podsumowujemy perspektywę unijną 2014-2020 w czasie trwającej pandemii. Jednocześnie rozpoczynamy kolejną perspektywę polityki spójności 2021-2027, dlatego musimy spojrzeć w przyszłość i określić wyzwania, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć. Pierwsze kroki mamy już za sobą. Podczas polskiej prezydencji w V4 założyliśmy realizację wielu ambitnych projektów. Jednym z nich jest rozpoczynające się wydarzenie

– mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda otwierając XIV Międzynarodową Konferencję Ewaluacyjną.

Ewaluacja polityki spójności

Ewaluacja polityki spójności to jej obiektywna ocena na wszystkich etapach, tj. planowania, realizacji i mierzenia rezultatów. Dostarcza ona rzetelnych i przydatnych informacji. Zdobytą wiedzę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wykorzystuje w programowaniu funduszy w przyszłej perspektywie.

Pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w metodach i technikach prowadzenia badań, zwiększając zakres stosowania technik zdalnych. Nowa rzeczywistość ukazała nowe pola badawcze, na przykład badania efektów  instrumentów antykryzysowych.

Badania pokazują także, że Fundusze Europejskie w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój społeczno-gospodarczy Polski i regionów. Środki z Unii Europejskiej przyczyniły się do przyspieszenia wzrostu PKB i zatrudnienia oraz spadku bezrobocia.

Fundusze Europejskie przeciw skutkom COVID-19

Jednym z zadań realizowanych obecnie w MFiPR jest niwelowanie skutków pandemii z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. Pakiet działań Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na rzecz walki ze skutkami pandemii zebrany jest pod nazwą Funduszowy Pakiet Antykryzysowy.  Jest to uzupełnienie Tarczy Antykryzysowej przygotowanej przez rząd.

Dziś jesteśmy w szczególnej sytuacji. Szereg działań w ramach Programów Operacyjnych zostało zrewidowanych z powodu pandemii Covid-19. Zaprojektowano też nowe programy działań stricte anty-covidowych, które powstały pod dużą presją czasu. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości z ogromnym zaangażowaniem pomaga przedsiębiorcom od pierwszych miesięcy lockdown-u. Z blisko 1 mld zł dotacji na kapitał obrotowy, które dystrybuowała PARP skorzystało kilka tysięcy średnich firm w Polsce. W tym zakresie wsparcia, ale nie tylko – również w sferze edukacji, zdrowia, kultury czy rynku pracy - wszystkie oczy teraz pozostają zwrócone na ewaluatorów, aby pomogli ocenić na ile podejmowane działania okazały się skuteczne i złagodziły skutki społeczno-gospodarcze pandemii

- mówiła Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dotychczas z funduszy unijnych na walkę ze skutkami pandemii przeznaczono  ponad 15 miliardów złotych. 2 miliardy złotych z funduszy UE trafiło na dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Blisko 370 milionów złotych wsparło projekty dotyczące zdalnego nauczania, a 102 miliony złotych umożliwiły rozszerzenie zakresu platformy e-zdrowia.

Wsparcie finansowe i pomoc w niwelowaniu skutków pandemii COVID-19 otrzymały także przedsiębiorstwa. Uruchomione zostały liczne programy  jak specjalny fundusz pożyczkowy o wartości ponad 2,1 miliarda złotych.

Razem w obliczu nowych wyzwań

Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna po raz pierwszy została zorganizowana w 2005 roku. Wydarzenie od początku organizowane jest przed dwie instytucje zaangażowane w realizację polityki spójności w Polsce –  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Konferencja, odbywająca się w dniach 27-28 maja, po raz pierwszy zostanie w całości przeprowadzona w formie online.

{"register":{"columns":[]}}