Ochrona Środowiska w Nowej Rzeczywistości
16.03.2022
W nowym budżecie UE na lata 2021-2027 ważna jest odbudowa gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, ale również priorytety Komisji Europejskiej wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu. Wyzwania stojące przed Polską w zakresie znaczącego obniżenia emisyjności gospodarki, zmniejszenia jej wpływu na środowisko i wprowadzenia modelu gospodarki obiegu zamkniętego są ogromne. O funduszach europejskich w nowym rozdaniu mówiła podczas konferencji Ochrona Środowiska w Nowej Rzeczywistości wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy na Komponent B „Zielona energia i zmniejszenie energochłonności” zaplanowane inwestycje to prawie 5,7 mld euro.
Zakładamy, że reformy i wynikające z nich inwestycje środowiskowe zaplanowane w Krajowym Planie Odbudowy obniżą emisyjność naszej gospodarki i poprawią jakość powietrza zmniejszając jednocześnie presję na klimat i środowisko. W ramach KPO planujemy działania związane z: ochroną powietrza – program czyste powietrze, działania dotyczące wprowadzania stref czystego transportu w miastach, inwestycje w niskoemisyjny transport, elektromobilność oraz paliwa alternatywne. Ważne będą również działania związane z poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych – co stanowi główne źródło tzw. niskiej emisji, natomiast nowe inwestycje w OZE stworzą kolejne tzw. zielone miejsca pracy
– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W ramach środków Polityki Spójności będą kontynuowane inwestycje w efektywność energetyczną w budynkach użyteczności publicznej oraz przedsiębiorstwach oraz inwestycje w systemy ciepłownicze i wysokosprawną kogenerację. Należy również co najmniej utrzymać tempo rozwoju alternatywnych źródeł energii i inteligentnych systemów energetycznych. Aby nasze projekty miały bardziej ambitny charakter oraz większą efektywność, zostanie wprowadzony nowy element w postaci magazynowania energii zarówno cieplnej, jak i elektrycznej. Na te inwestycje w ramach Celu polityki 2 „Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa” przeznaczymy ponad 20,5 mld euro (EFRR+FS). Wiele z nich zrealizują samorządy – wskazywała wiceminister.
Z całą pewnością inwestycje planowane przez samorządy w najbliższych latach będą naznaczone kolorem zielonym. Będzie tak zwłaszcza wtedy, gdy inwestycje te będą finansowane ze środków unijnych. KE już od pierwszych dni swojej kadencji, deklarowała podjęcie konkretnych działań mających na celu wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu i tym samym – przeciwdziałanie zmianom klimatycznym
– zaznaczyła M. Jarosińska-Jedynak.
Europa ma stać się kontynentem neutralnym dla klimatu. Celem Polski jest przeprowadzenie transformacji do gospodarki neutralnej klimatycznie. Zgodnie z szacunkami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. nakłady na te cele w latach 2021-2040 mogą wynieść 1,6 bln zł.
Dostępne fundusze europejskie przeznaczymy na przeprowadzenie w Polsce transformacji do gospodarki neutralnej klimatycznie stopniowo, w sposób bezpieczny dla społeczeństwa i korzystny dla gospodarki. To warunek konieczny skutecznej i sprawiedliwej transformacji
– akcentowała M. Jarosińska-Jedynak.
Patronat nad konferencją Ochrona Środowiska w Nowej Rzeczywistości objęły m.in. Komisja Europejska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.