Odkrywamy kino Islandii i Norwegii
21.07.2023
We Wrocławiu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty. W programie 23. edycji wydarzenia po raz kolejny znalazła się sekcja Oslo/Reykjavik, która powstała we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, koordynującym w Polsce wykorzystanie Funduszy norweskich i EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). W gali otwarcia Festiwalu uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
fot. Alina Metelytsia
Festiwal Nowe Horyzonty od początku swojego istnienia prezentuje filmy wizjonerskie, często nagradzane, ale jednocześnie nieznane szerszemu gronu odbiorców. W ramach tegorocznej odsłony wydarzenia, po raz kolejny, dzięki Funduszom norweskim i EOG, poznawać będziemy dokonania współczesnego kina norweskiego i islandzkiego. Przed nami sześć filmów z Norwegii i Islandii
– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas gali otwarcia sekcji Oslo/Reykjavik.
23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty odbędzie się stacjonarnie w dniach 20-30 lipca we Wrocławiu, a między 20 lipca a 6 sierpnia również online. W programie znalazło się 251 filmów oraz wystawy, koncerty, spotkania i inne wydarzenia towarzyszące.
Festiwal powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji, mało obecnego wówczas w Polsce, odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu.
Festiwal organizowany jest przez powstałe w 2003 roku Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Nowe Horyzonty z biegiem lat stały się najczęściej odwiedzanym festiwalem w Polsce i jednym z najpopularniejszych w tej części Europy (ponad 100 tysięcy widzów każdego roku).
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Fundusze norweskie i EOG
Fundusze norweskie i EOG (formalnie: Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy) to pieniądze, które Islandia, Norwegia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. To forma bezzwrotnej pomocy. Obecnie trwa trzecie jej rozdanie. Polska jest największym beneficjentem tych funduszy. W sumie mamy do dyspozycji 809,3 mln euro z puli 2,8 mld euro dostępnych dla aktualnie 14 krajów UE.
Fundusze przeznaczane są m.in. na ochronę środowiska, energetykę, badania naukowe, zdrowie, rozwój miast, przedsiębiorczość, edukację.
Co do zasady, z pewnymi wyjątkami, projekty w ramach Funduszy norweskich i EOG będą wdrażane do końca kwietnia 2024 r.
Więcej informacji na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego.