Ordery Odrodzenia Polski dla zasłużonych naukowców Instytutu Techniki Budowlanej
04.11.2019
Postanowieniem Prezydenta RP Ordery Odrodzenia Polski otrzymali dwaj pracownicy naukowi Instytutu Techniki Budowlanej: prof. dr inż. Lesław Brunarski i dr hab inż. Marian Kawulok, prof. ITB. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył minister Jerzy Kwieciński.
Prof. dr hab. inż. Lesław A. Brunarski otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne osiągniecia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie nauk technicznych, za osiągnięcia w pracy zawodowej. Prof. dr hab. inż. Lesław A. Brunarski jest absolwentem Wydziału Inżynierii Politechniki Warszawskiej. Nieprzerwanie od 1954 pracuje w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie. Wieloletni członek Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej, w latach 2003-2017 był jej przewodniczącym. Obecnie jest członkiem Komisji ds. Stopni i Awansów Naukowych Rady Naukowej ITB. Uznany ekspert w dziedzinie budownictwa, autor 3 patentów, 5 polskich norm oraz 100 ekspertyz. Autor lub współautor publikacji naukowych i technicznych, dotyczących metod obliczania, projektowania i badania konstrukcji z betonu, prekursor metod badań nieniszczących betonu oraz promieniotwórczości naturalnej materiałów budowlanych. Profesor Lesław Brunarski za wybitne zasługi w działalności naukowej na rzecz rozwoju budownictwa został odznaczony: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką okolicznościową: Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Prof. ITB, dr hab. inż. Marian Kawulok otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w działalności za rzecz rozwoju budownictwa, za osiągnięcia w pracy zawodowej. Prof. ITB, dr hab. inż. Marian Kawulok jest cenionym specjalistą, autorytetem w zakresie budownictwa na terenach górniczych. Od 1969 jest pracownikiem Instytutu Techniki Budowlanej. Był wśród założycieli jego Oddziału w Gliwicach, który powstał w 1968, w latach 1980-2009 był jego kierownikiem. W działalności naukowej dr hab. Marian Kawulok koncentruje się głownie na konstrukcyjnych i użytkowych problemach obiektów budowlanych na terenach górniczych, obejmujących zarówno projektowanie nowych, jak również warunki utrzymania istniejących obiektów. Jest autorem lub współautorem 4 patentów. Na uwagę zasługuje działalność dr hab. Mariana Kawuloka jako eksperta w zakresie ochrony istniejących obiektów na terenach górniczych, ochrony budynków na Śląsku, w ostatnim okresie w szczególności całej zabudowy miast Ruda Śląska i Bytom. Dr hab. inż. Marian Kawulok został odznaczony: Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W uroczystości uczestniczyli dr inż. Robert Geryło - Dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Garbacz - przewodniczący Rady Naukowej ITB, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Odznaczonym gratulowali Norbert Książek - Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego i Ryszard Trykosko - Przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.