W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Pamiętamy” – wystawa fotograficzna w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

07.10.2022

IX Dni Otwarte Funduszy Europejskich są okazją do zaprezentowania jak wykorzystujemy Fundusze Europejskie oraz środki krajowe do dbania o polskie zabytki architektury i dobra kultury.

Zamek Królewski w Warszawie - kiedyś i dziś

„Pamiętamy” to tytuł poruszającej ekspozycji, która obrazuje skalę zniszczeń polskich zabytków, dokonanych przez Niemcy w czasie II wojny światowej, ich odbudowę i dodanie świetności w ostatnich latach.

Aktualne fotografie zaprezentowane w formie dyptyków są zestawione ze zdjęciami historycznymi z okresu II wojny światowej. Przestawiają wybrane, najcenniejsze zabytki architektury i dobra kultury, które zostały zniszczone w czasie działań wojennych, a po odbudowie powojennej zostały odrestaurowane, odnowione lub rozbudowane przy wykorzystaniu  środków krajowych i Funduszy Europejskich.  

Oto zabytki, których przemianę możemy zobaczyć na wystawie:

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski - uznany za Pomnik Historii, zniszczony w wyniku działań wojennych, odbudowany w czasie pokoju. Już w XXI wieku, z wykorzystaniem środków funduszy polskich i UE, zostały przeprowadzone  prace, które pozwoliły na odrestaurowanie i zabezpieczenie wschodniej elewacji, a także odtworzenie Arkad Kubickiego i ogrodów dolnych, nierozerwalnie związanych z istnieniem Zamku Królewskiego.

Pałac Ostrogskich – Muzeum Fryderyka Chopina

Zamek Ostrogskich w Warszawie

W zniszczonym w czasie wojny Zamku Ostrogskich znajdziemy obecnie największą na świecie kolekcję pamiątek po najwspanialszym  polskim kompozytorze Fryderyku Chopinie. To też jedno z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie – Muzeum Fryderyka Chopina. Środki polskie i unijne miały wkład w nienaganny wygląd tego miejsca. Dzięki nim wykonano prace remontowo – budowlane i konserwatorskie, a ekspozycję wyposażono w liczne multimedia.

Ulica Krakowskie Przedmieście w Warszawie

Ulica Krakowskie Przedmieście w Warszawie

To jedna z najcenniejszych ulic Warszawy, zrujnowana w wyniku działań wojennych, a następnie odbudowana.  Na przestrzeni 2006 – 2008 r. zmodernizowano nawierzchnię Traktu Królewskiego – płyty chodnikowe i kostkę brukową jezdni wykonano z żółtawego granitu, poszerzono chodniki, wzdłuż nich ustawiono ławki. Całości dopełniły kwietniki i zasadzone drzewa.

Pałac Przebendowskich – Muzeum Niepodległości

Pałac Przebendowskich - Muzeum Niepodległości

Muzeum Niepodległości znalazło swoją siedzibę w Pałacu Przebendowskich/ Radziwiłłów, dzięki kompleksowej renowacji tego budynku. W ostatnich latach przy wsparciu środków polskich i europejskich możliwe było wyremontowanie elewacji zewnętrznej pałacu, jego wnętrza, a także pogłębienie i adaptację piwnic (w trakcie prac odkryto oryginalny fragment fundamentów). Dzięki inwestycji obiekt został  dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku

W murach niegdysiejszego obiektu przemysłowego (dawnej elektrociepłowni) powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe. Zmodernizowany budynek zachwyca obecnie dekoracyjną, neogotycką fasadą. Organizowane tu są wernisaże i koncerty, w tym imprezy cykliczne, takie jak: „Gdańska Jesień Pianistyczna”, „Chopin nad Wodami Motławy”, czy „Gdański Festiwal Muzyczny”.

 

{"register":{"columns":[]}}