W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Perspektywa na przyszłość. Krajowa polityka regionalna i polityka spójności UE

30.01.2023

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało seminarium poświęcone wyzwaniom i trendom w polityce regionalnej oraz przyszłości polityki spójności UE. Otworzyła je wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Podczas spotkania eksperci z Centrum Badań nad Polityką Regionalną zaprezentowali wnioski z raportów opracowanych w 2022 r. przez Konsorcjum Badań nad Europejską Polityką Regionalną (EoRPA).

Grupa osób na sali konferencyjnej siedzi przy stołach

Zmieniające się uwarunkowania rozwojowe powodują, że wyzwania, z którymi mierzy się polityka regionalna ulegają ewolucji. Globalizacja, cyfryzacja, zmiany demograficzne i klimatyczne, niedobór zasobów czy urbanizacja będą w najbliższych latach kształtować społeczeństwa i ich gospodarki

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister zwróciła uwagę, że procesy te wpływają na zmiany w regionach i tym samym na kierunki interwencji publicznej. Jak dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wczesne dostrzeganie nowych warunków oraz dostosowanie się do nich, pozwoli uzyskać istotną przewagę rozwojową regionów.

MFiPR prowadzi prace nad Koncepcją Rozwoju Kraju 2050. Będzie to jeden z kluczowych dokumentów w krajowym systemie planowania i zarządzania polityką rozwoju. Będzie on wskazywał kluczowe trendy kształtujące przyszłość w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej i przestrzennej. W KRK przedstawimy również zestaw najważniejszych wyzwań dla rozwoju Polski i możliwe scenariusze rozwojowe. Dokument będzie punktem odniesienia w podejmowaniu strategicznych wyborów w ramach polityk publicznych w perspektywie roku 2050.

Planujemy, aby rekomendacje wynikające z raportów EoRPA wzmocniły proces przygotowywania Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 i znalazły w nim swoje odzwierciedlenie

– podkreśliła sekretarz stanu.

Druga część seminarium poświęcona była dyskusji o przyszłości polityki spójności w kolejnej perspektywie finansowej. Podczas debaty przedstawiciele EoRPA zaprezentowali wnioski z raportu dotyczącego nowych strategii i reform dla polityki spójności.

Materiały

seminarium EoRPA
seminarium​_EoRPA.pdf 0.92MB
EoRPA PL - Cohesion Policy presentation
EoRPA​_PL​_-​_Cohesion​_Policy​_presentation.pdf 1.16MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}