W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze posiedzenie Podkomitetu ds. wymiaru terytorialnego

24.11.2022

Zwiększenie spójności rozwoju kraju, wzrost konkurencyjności regionów oraz wzmacnianie kompetencji administracji samorządowej to główne cele Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 (KSRR 2030). Dzisiaj, z udziałem wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, odbyło się pierwsze posiedzenie Podkomitetu ds. wymiaru terytorialnego, którego celem jest realizacja postanowień KSRR 2030.

Widok sali konferencyjnej. Trwa spotkanie. Osoby siedzą przy stołach.

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 kładzie nacisk na zrównoważony rozwój całego kraju. Chcemy wzmacniać konkurencyjność wszystkich regionów, miast i obszarów wiejskich

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak otwierając posiedzenie.

Podkomitet ds. wymiaru terytorialnego będzie pełnił rolę szerokiego forum dyskusji i współpracy administracji krajowej z samorządami województw dla wypracowywania kluczowych decyzji dotyczących polityk sektorowych i polityki regionalnej.

KSRR 2030  identyfikuje cele polityki regionalnej oraz działania i zadania, jakie dla ich osiągnięcia powinien podjąć rząd, samorządy województw, samorządy powiatowe i gminne oraz pozostałe podmioty zaangażowane w tę politykę.

Podstawą KSRR 2030 jest lepsze rozpoznanie cech poszczególnych obszarów kraju, ich zasobów, wyzwań i barier rozwojowych. Będzie przekładać się to na większe różnicowanie interwencji, dostosowanej do problemów i potencjałów poszczególnych obszarów.

Tematami dyskusji w ramach pierwszego posiedzenia Podkomitetu były kwestie związane z wnioskami i rekomendacjami dla polityk publicznych, które poruszone są w raportach: „Roczny raport regionalny 2021” oraz w raporcie OECD „Powiązania miejsko-wiejskie w Polsce”. Istotnym tematem posiedzenia była również dyskusja na temat mechanizmów i instrumentów wsparcia Obszarów Strategicznej Interwencji.

Chcemy wspólnie wypracować rozwiązania, które pomogą wzmocnić wymiar terytorialny polityki rozwoju, a tym samym poprawią jej skuteczność i efektywność. Dobra współpraca na wszystkich poziomach zarządzania przyczyni się do zapewnienia większej spójności rozwojowej Polski

– dodała wiceminister.

Prace Podkomitetu i ich rezultaty posłużą wypracowaniu rekomendacji w zakresie wzmacniania wymiaru terytorialnego polityk publicznych oraz strategii rozwoju, jak również przygotowaniu wkładu merytorycznego do programu polskiej prezydencji w Radzie UE (w pierwszej połowie 2025 r.), szczególnie w odniesieniu do europejskiego wymiaru polityki regionalnej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}