Pierwsze w Polsce porozumienia terytorialne
09.10.2023
- Jednym z aktualnych wyzwań polityki rozwoju jest jej integracja i wzmacnianie współpracy na poziomie lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas uroczystości podpisania porozumienia terytorialnego 35 samorządów z obszaru dorzecza Wisłoki.
Porozumienie terytorialne to nowy sposób planowania polityki rozwoju. Jest to umowa między rządem RP a grupą samorządów terytorialnych, której celem jest wspieranie działań rozwojowych. Istotą dokumentu jest deklaracja rządu do traktowania danego obszaru i jego potrzeb priorytetowo. Z drugiej strony jednostki samorządu terytorialnego zobowiązują się do wspólnego działania.
Korzyści płynące z realizacji wspólnych przedsięwzięć przez partnerstwa samorządów odczują przede wszystkim mieszkańcy poszczególnych miejscowości. Dzięki przemyślanym i dobrze przygotowanym projektom samorządy mogą rozwijać się szybciej i lepiej. Dlatego wspieramy współpracę ponad granicami administracyjnymi
– dodała wiceminister.
Dzisiejsze porozumienie jest zwieńczeniem trzech lat współpracy 32 gmin oraz 3 powiatów z obszaru dorzecza Wisłoki z województw podkarpackiego i małopolskiego. Najważniejszym krokiem na tej drodze było przyjęcie Strategii Rozwoju Ponadlokalnego „Dorzecze Wisłoki” na lata 2022-2030.
Doceniamy i pozytywnie odnosimy się do wszelkich oddolnych inicjatyw samorządów lokalnych. Państwa współpraca oparta na partnerstwie i wspólnie zbudowanej strategii jest dowodem na to, że włodarze poszczególnych samorządów chcą działać wspólnie i kreować ponadlokalną politykę rozwoju
– podkreśliła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Porozumienie terytorialne stworzy platformę współpracy dla budowania wsparcia dla działań rozwojowych, szczególnie w sferze Zielonego Ładu, w samorządach dorzecza Wisłoki. Zapewni trwałe miejsce tego obszaru na mapie polityki rozwoju województw. Będzie również ważną promocją regionu.