W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podkarpacie: w regionie widać efekty POIiŚ

18.06.2021

Program Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) to największy program realizowany w Unii Europejskiej. Jego fundusze zasilają kluczowe obszary życia mieszkańców i gospodarki w Polsce, a inwestycje obejmują cały kraj. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak miała okazję zobaczyć kolejne efekty programu.

Rynek w Przemyślu, obok siebie w rzędzie stoi 9 osób.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej 18 czerwca odwiedziła Przemyśl i Radymno.

Nowe karetki w Przemyślu

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w uroczystości w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Placówka wzbogaciła się o ważny sprzęt. Przy wsparciu unijnym z POIiŚ zakupiono trzy ambulanse wraz z wyposażeniem oraz środki do dezynfekcji i ochrony indywidualnej.

To ważna inwestycja dla lokalnej społeczności. Jej realizacja przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Przemyśla i okolic. Wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w nowe karetki jest niezbędne do udzielania natychmiastowej pomocy. Nowoczesny sprzęt zwiększa szanse na przeżycie i powrót do zdrowia. Pacjentom daje poczucie bezpieczeństwa, a ratownikom wysoki komfort pracy

– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Koszt przedsięwzięcia to prawie 1,8 mln złotych, z czego 1,5 mln złotych to dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

Od początku pandemii z Programu Infrastruktura i Środowisko do szpitali w całej Polsce na walkę z koronawirusem trafiło  850 mln złotych. To pieniądze na zakup m.in. sprzętu i aparatury medycznej (respiratory, tomografy komputerowe), środków ochrony indywidualnej i środków do dezynfekcji oraz ambulansów.

Radymno z nowym dworcem

Wizyta wiceszefowej resortu funduszy i polityki regionalnej na Podkarpaciu była również okazją do udziału w otwarciu po przebudowie dworca kolejowego w Radymnie. Obiekt, pochodzący z 1898 roku, przeszedł wraz z najbliższym otoczeniem gruntowny remont. Budynek zyskał nowe funkcjonalności i odzyskał swój historyczny wygląd.

Dworzec w Radymnie to kolejny już budynek na kolejowej mapie Polski, który łączy w sobie historię i teraźniejszość. Budynek odzyskał historyczny blask przy jednoczesnym zachowaniu współczesnych standardów związanych z ekologią, bezpieczeństwem i dostępnością. Koszt zakończonej inwestycji to ponad 6 mln złotych

– mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dzięki przebudowie zniknęły bariery architektoniczne, co znacząco poprawiło komfort wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Pojawiły się liczne usprawnienia dla osób niewidomych i niedowidzących: ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe z planami dworca.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}