W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podkarpackie rozwija Centrum Chirurgii Robotycznej

24.09.2021

Zastosowanie techniki robotycznej w chirurgii jest skokiem generacyjnym w poprawie bezpieczeństwa i jakości świadczonych usług medycznych. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w konferencji konsorcjum kliniczno-naukowego w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, podczas której przedstawiano perspektywy rozwoju tej technologii w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej.

uczestnicy uroczystości przecinają wstęgę

Najważniejszą zaletą zastosowania innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań jest małoinwazyjność, ograniczenie ryzyka powikłań, precyzja oraz rozszerzone możliwości identyfikacji wzrokowej pola operacyjnego

– mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W resorcie funduszy i polityki regionalnej w ramach prac nad nową perspektywą finansową na lata 2021-2027 kwestia innowacyjności w sektorze zdrowia stanowi bardzo ważny aspekt. Następstwa pandemii covid-19 uwypukliły znaczenie wyzwań w obszarze systemu ochrony zdrowia.

Finansowanie w zakresie upowszechnienia nowoczesnych technologii w medycynie będzie stanowić nie tylko odpowiedź na ograniczenia wynikające z sytuacji kryzysowych, ale przede wszystkim będzie wynikać z dążenia do zapewnienia coraz lepszego dostępu do opieki zdrowotnej

– podkreślała Jarosińska-Jedynak.

W budżecie UE na lata 2021-2027 fundusze będą inwestowane między innymi w prowadzenie i wdrażanie wyników prac B+R związanych z poprawą ochrony zdrowia oraz funkcjonowanie w stanach zagrożenia publicznego oraz rozwój nowoczesnych technologii medycznych, w tym e-medycznych.

W ramach następcy Programu Infrastruktura i Środowisko – Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat i Środowisko, planujemy realizację inwestycji na rzecz wzmocnienia infrastruktury ochrony zdrowia i zwiększające potencjał opieki szpitalnej. Przewidziane są też inwestycje związane z doposażeniem szpitali w nowoczesny sprzęt wspomagający proces leczenia pacjentów, poprawiający dostęp do badań diagnostycznych, umożliwiający wcześniejsze wykrywanie i precyzyjne monitorowanie stanów chorobowych pacjentów, co pozwali na szybszą i trafniejszą diagnozę i podjęcie leczenia. Nowoczesna infrastruktura medyczna wpłynie tym samym istotnie na zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta i personelu, poprawi nie tylko warunki leczenia pacjenta, ale również podniesie komfort pracy personelu medycznego.

Oprócz funduszy z polityki spójności w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przeznaczamy na filar „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” prawie 4,5 mld euro.

Z funduszy KPO wsparcie skierowane będzie do placówek leczniczych, w szczególności centrów opieki wysokospecjalistycznej, które są istotne w systemie ochrony zdrowia z punktu widzenia udzielanych świadczeń zdrowotnych. Infrastruktura – zarówno budowlana, jak i sprzętowa – jest jednym z fundamentalnych czynników dla zapewniania efektywności, dostępności i wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej

– podkreślała Jarosińska-Jedynak.

Samorząd Województwa Podkarpackiego we wrześniu 2020 r. przyjął Strategię rozwoju województwa – Podkarpackie 2030, która przewiduje w dziedzinie regionalnej polityki zdrowotnej działania w zakresie utworzenia szpitala uniwersyteckiego i rozwoju specjalistycznej bazy leczniczej. Efektem zmian ma być podniesienie standardów opieki medycznej oraz poprawa jakości świadczonych usług medycznych, w tym wysokospecjalistycznych, a także zakup i wymiana specjalistycznych urządzeń medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych rozwiązań technologicznych oraz zapewnie optymalnego ich wykorzystania.

Materiały

Historyczny dzień w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej - strona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego
{"register":{"columns":[]}}