Podniesienie konkurencyjności UE jest niezbędne
17.10.2024
Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie wiceminister Jan Szyszko uczestniczył w panelu „Europejski Zielony Ład oraz nowa kadencja Komisji Europejskiej”. Tematem przewodnim dyskusji była kwestia konkurencyjności oraz Zielonego Ładu w związku z publikacją raportu Mario Draghiego.
Nie oceniałbym raportu Mario Draghiego jednoznacznie. Z jednej strony zgadzam się z diagnozami, które zawiera oraz z częścią rozwiązań, takich jak potrzeba wydatków na B+R czy rozwój kompetencji w Europie. Z drugiej, trudno mi się zgodzić postulatami wsparcia bardziej sektorowego niż terytorialnego oraz centralizacji
- powiedział wiceminister Jan Szyszko.
Odnosząc do zaproponowanego w raporcie pomysłu utworzenia ogólnoeuropejskiej strategii rozwojowej UE, wiceminister wskazał, że pozytywnie oceniamy tę propozycję pod warunkiem, że nowo powstała strategia nie będzie miała charakteru sektorowego i będzie uwzględniała zagadnienia spójności oraz wymiar terytorialny.
Jak powiedział wiceminister, kluczowe jest, aby nie postrzegać konkurencyjności i spójności jako sprzecznych procesów – powinny one funkcjonować równolegle, tak aby w pełni wykorzystywać potencjał jednolitego rynku.
Droga do zwiększenia konkurencyjności UE prowadzi przez otwieranie ścieżek dla małych i średnich europejskich przedsiębiorstw, aby te w perspektywie czasu stały się wielkimi przedsiębiorstwami i broniły interesu gospodarczego Europy w rywalizacji z firmami z Chin czy USA
– podkreślił wiceszef MFiPR.
Na zakończenie Jan Szyszko powiedział, że uważa raport za dobre i potrzebne rozpoczęcie dyskusji o polityce rozwoju UE.
Europejskie Forum Nowych Idei
Motywem przewodnim 13. edycji Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie jest debata o przyszłości Polski i Europy. To także próba odpowiedzi na pytanie „Jakie będzie jutro” w zmieniającym się świecie, w tym przyszły kształt Unii Europejskiej. To wyjątkowy moment na taką rozmowę, gdyż jest tuż przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji.
W spotkaniach EFNI uczestniczą przedstawiciele biznesu, nauki, kultury, decydenci, liderzy opinii oraz reprezentanci administracji lokalnej, krajowej i europejskiej z kilkunastu krajów.