Podsumowujemy WUF11 w gronie partnerów międzyresortowych
11.10.2022
- Przygotowanie i organizacja Światowego Forum Miejskiego (WUF) było jednym z ważniejszych wyzwań administracji rządowej w zakresie polityki miejskiej - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas szóstego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw organizacji WUF.
Pragnę Państwu serdecznie podziękować za zaangażowanie w przygotowanie tego wydarzenia. To nasz wspólny sukces. Świadczy o tym liczba uczestników: ponad 22 tysiące zarejestrowanych osób, w tym blisko 11 tys. osób biorących udział w wydarzeniach na miejscu w Katowicach oraz około 6 tys. uczestników on-line
– podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej i pełnomocnik rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022.
Skala wydarzenia wymagała zaangażowania kilku resortów, służb porządkowych, samorządu lokalnego oraz innych podmiotów związanych z polityką miejską (biznesu, młodzieży, osób z niepełnosprawnościami).
Jak zaznaczyła sekretarz stanu, przygotowania Polski do WUF11 toczyły się w cieniu pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie i kryzysu uchodźczego. Jednym z najważniejszych zadań było zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom WUF11 oraz cyberbezpieczeństwa.
11. edycja WUF była również najbardziej dostępną ze wszystkich dotychczasowych
– wskazała wiceminister.
Dostosowaliśmy infrastrukturę centrum konferencyjnego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy poruszający się na wózkach bez problemu mogli przemierzać przestrzenie, a osoby słabowidzące oraz niewidome mogły korzystać z aplikacji z czytnikiem sal. Pętle indukcyjne były dostępne w punktach informacyjnych i rejestracyjnych, a także w głównych salach konferencyjnych. Zapewniliśmy dodatkową pomoc w poruszaniu się po centrum konferencyjnym, specjalne mapy dotykowe w alfabecie Braille'a oraz wypukłe tory wyznaczające główne korytarze. Spotkania były tłumaczone symultaniczne nie tylko na oficjalne języki ONZ, ale również polski i międzynarodowy język migowy.
Dziedzictwo WUF11 pokazuje, że Forum nie było wyłącznie imprezą miejską, o której świat urbanistyki zapomniał tuż po zakończeniu wydarzenia, ale przemyślanym ciągiem działań, mającym za zadanie realnie wpływać na miejską rzeczywistość
– dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Światowe Forum Miejskie w Katowicach stanowiło też znakomite miejsce i okazję do nawiązywania nowych kontaktów, a także do zaprezentowania i omówienia nowych inicjatyw i działań na rzecz rozwoju miast.