W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polscy przedsiębiorcy ze wsparciem na działania związane z odbudową Ukrainy

07.10.2024

Wiceminister Konrad Wojnarowski uczestniczył w drugiej edycji kongresu Common Future w Poznaniu, który poświęcony jest szansom, jakie dla polskiego biznesu niesie proces odbudowy Ukrainy. Wiceszef resortu i pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego prof. Marta Postuła podpisali przy tej okazji porozumienie na rzecz wsparcia polskich przedsiębiorców uczestniczących lub planujących udział w odbudowie i modernizacji Ukrainy.

Wiceminister Konrad Wojnarowski z wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego na kongresie Common Future

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest zaangażowane w proces wsparcia Ukrainy na ścieżce integracji z Unią Europejską na bazie doświadczenia polskiego sukcesu. Wspieramy także polskich przedsiębiorców, by skutecznie i z pożytkiem dla naszej gospodarki mogli włączyć się w procesy odbudowy Ukrainy

– mówił otwierając kongres wiceminister Konrad Wojnarowski.

Jak odbudować Ukrainę? – o tym przez najbliższe dwa dni rozmawiają uczestnicy Kongresu Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE. To wydarzenie gospodarcze, które poświęcone jest współpracy między samorządowcami, przedstawicielami strony rządowej oraz polskimi i ukraińskimi przedsiębiorcami, a którego celem jest opracowanie strategii odbudowy Ukrainy.

Na tegorocznym kongresie zainteresowani biznesową obecnością na Ukrainie przedsiębiorcy mogą skorzystać ze Strefy Konsultacyjnej MFiPR. Zebraliśmy tam wszystkich aktorów polskiego ekosystemu gospodarczego KAS, PAIH, PARP, BGK, KUKE i MRiT. Bedą oni służyć przedsiębiorcom kompleksową wiedzą - poczynając od porad celno-podatkowych przez instrumenty wsparcia dla biznesu po know-how udziału w przetargach międzynarodowych, które mają kluczowe znaczenie w przypadku inwestycji w odbudowę Ukrainy

– dodał wiceminister Wojnarowski.

Wsparcie przedsiębiorców w procesie odbudowy Ukrainy

Na mocy umowy dot. uruchomienia nowego instrumentu finansowego, BGK wybierze Partnerów Finansujących, którzy będą udzielać preferencyjnych pożyczek dla firm szukających finansowania na realizację działań związanych z odbudową Ukrainy, prowadzonych na terytorium Polski. Budżet instrumentu to 250 mln zł.

To działanie pilotażowe, realizowane ze środków pochodzących ze spłat pożyczek płynnościowych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój z poprzedniej perspektywy unijnej, które służyły przeciwdziałaniu skutkom gospodarczym pandemii. W nowej formule środki te będą pracowały na rzecz zwiększania zasobów polskich firm do udziału w odbudowie Ukrainy oraz wsparcia eksportu na ten rynek.

Polscy przedsiębiorcy wykazują duże zainteresowanie udziałem w odbudowie i modernizacji Ukrainy. Świadczy o tym chociażby liczba spółek zgłoszonych już do katalogu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu „Odbudowa Ukrainy”. Naszym zadaniem, a wręcz obowiązkiem, jest zapewnienie im odpowiednich instrumentów wsparcia do realizacji tego celu. Oddajemy dziś, wspólnie z BGK, w ręce przedsiębiorców instrument finansowy, który pozwoli pozwoli polskim firmom zbudować odpowiednie zasoby i potencjał, aby skutecznie włączyć się w proces odbudowy ­

– podkreślił dr Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest rozwój społeczno-gospodarczy Polski, miedzy innymi poprzez wspieranie przedsiębiorców. Dlatego cieszę się, że możemy dzisiaj, wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosić pierwszy krok w stronę uruchomienia pilotażowego programu pożyczek na udział w odbudowie Ukrainy. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie wśród polskich przedsiębiorstw, które już są obecne na Ukrainie, oraz tych, które planują ekspansję na ten rynek. Program ten to także szansa na zwiększenie umiędzynarodowienia polskich firm

– powiedziała prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes zarządu BGK.

 

Kto może sięgnąć po wsparcie?

Pożyczki adresowane będą do przedsiębiorstw z różnych sektorów, które posiadają doświadczenie, know-how oraz produkty i usługi, które mogą przyczynić się do odbudowy Ukrainy. Maksymalna wartość pożyczki będzie mogła wynieść 10 mln zł, a jej maksymalny okres kredytowania to 10 lat. Wśród inwestycji, które będą mogły zostać sfinansowane z pożyczki będą m.in.:

  • wsparcie eksportu i importu produktów i usług do/z Ukrainy,
  • organizacja transportu, magazynowania i logistyki związanej z dostarczaniem towarów i usług dla ludności, materiałów budowlanych, maszyn, technologii i innych zasobów potrzebnych do realizacji projektów w Ukrainie,
  • rozwój zasobów umożliwiających udział w inwestycjach związanych z odbudową i rozbudową infrastruktury Ukrainy,
  • wspólnym realizowaniu przedsięwzięć przez firmy z obu krajów.

 

W pierwszej kolejności BGK uruchomi przetarg na Partnerów Finansujących, którzy będą udzielać pożyczek. Planowany nabór uruchomienia pożyczek to pierwszy kwartał 2025 r.

Wsparcie w ramach tworzonego instrumentu może być również skierowane do przedsiębiorstw z woj. podlaskiego, które odczuwają negatywne skutki obowiązywania tzw. strefy buforowej, przyległej do granicy państwowej z Białorusią. Niezależny instrument wsparcia, który zakłada możliwość umorzenia przekazywanego wsparcia, MFiPR uruchamia dla przedsiębiorstw z obszarów powodziowych (woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie, lubuskie).

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}