Polska i Bawaria – rozmowy o gospodarce
06.06.2019
Realizacja projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, współpraca Polski i Bawarii w dziedzinie innowacji, Wieloletnie Ramy Finansowe i Polityka Spójności – to główne tematy rozmowy wiceministra Artura Sobonia i Huberta Aiwagera wicepremiera, ministra gospodarki, rozwoju regionalnego i energii Bawarii. W programie kilkudniowej wizyty wicepremiera Bawarii jest też udział w IV Polsko-Bawarskiej Debacie Gospodarczej i spotkanie z firmami, zrzeszonymi w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej (AHK).
Wiceminister Artur Soboń podkreślił, że spotkanie w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju jest kontynuacją dobrych rozmów między rządami Polski i Bawarii. W lipcu 2018 r. minister Jerzy Kwieciński uczestniczył w Munich Economic Summit i omówił z przedstawicielami bawarskiego rządu bilateralną współpracę gospodarczą oraz przyszłość budżetu UE i polityki spójności.
- Cieszymy się z rosnącej dynamicznie wymiany handlowej i inwestycyjnej z Bawarią, która jest obecnie drugim - po Nadrenii-Westfalii - pod względem wielkości obrotów handlowych partnerem Polski wśród Krajów Związkowych Republiki Federalnej Niemiec – mówił Artur Soboń.
Polska jest zainteresowana inwestycjami pobudzającymi "inteligentną" reindustrializację gospodarki. Chodzi o pełniejsze wykorzystanie w przemyśle szans rozwojowych, związanych z cyfryzacją, robotyzacją i automatyzacją procesów produkcji oraz rozwój tzw. inteligentnych specjalizacji, czyli sektorów i branż o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki w kontekście budowy trwałych przewag konkurencyjnych na rynkach światowych. Do najbardziej perspektywicznych branż przemysłu określonych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaliczamy m.in.: sektor produkcji środków transportu (np. e-busy, pojazdy szynowe, statki specjalistyczne); elektronikę profesjonalną (np. inteligentne liczniki energii, falowniki, ładowarki do samochodów, sensory); sektor specjalistycznych technologii teleinformatycznych (np. fintech, automatyka maszyn i budynków, cyberbezpieczeństwo, gry komputerowe, bioinformatyka); sektor lotniczo-kosmiczny (np. drony, elementy satelitów).
Minister Artur Soboń przypomniał, że w ramach realizacji przedsięwzięć kluczowych dla Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, polski rząd przeprowadził kompleksową reformę prawa gospodarczego. Liczne ułatwienia regulacyjne dla działalności biznesowej wprowadziła tzw. "Konstytucja Biznesu" oraz ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która zakłada wsparcie dla nowych inwestycji produkcyjnych typu greenfield o wysokiej wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
Bawaria, która jest liderem innowacyjnego wzrostu wśród krajów związkowych RFN. Osiągnęła swój sukces w niemałym stopniu dzięki umiejętnemu połączeniu tradycji, kapitału społecznego z modernizacją gospodarki oraz rozwojem najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu.
Polska chce korzystać z bawarskich doświadczeń we wdrażaniu modelu rozwoju opartego o inwestycje tworzące wysokiej jakości miejsca pracy, np. inwestycje w centra badawczo-rozwojowe. Takie inwestycje, zlokalizowane w Polsce, mogą liczyć na wsparcie z funduszy UE.
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 06.06.2019 11:56 Zbigniew Przybysz
- Pierwsza publikacja:
- 06.06.2019 11:56 Zbigniew Przybysz