Polska i Rumunia o nowej perspektywie finansowej UE
27.08.2020
Nowa perspektywa finansowa UE i Strategia Karpacka – to najważniejsze tematy rozmowy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z Ioanem Marcelem Boloşem, ministrem funduszy europejskich Rumunii. Wideokonferencja dotyczyła pakietu legislacyjnego przygotowywanego do wieloletnich ram finansowych 2021-2027. Rozmawiano również o nowych programach i instrumentach finansowych UE będących odpowiedzią na pandemię koronawirusa, w tym o Instrumencie na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności czy inicjatywie React-EU. Rozmowy dotyczyły także wykorzystania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz prac nad Strategią Karpacką.
Toczące się negocjacje dotyczące polityki spójności są dużym wyzwaniem. Naszą wspólną ambicją powinno być przyjęcie otoczenia legislacyjnego nowej perspektywy jak najwcześniej na początku przyszłego roku. To będzie pierwszy rok nowego rozdania funduszy europejskich. To ważne także ze względu na konieczność szybkich działań związanych z usuwaniem gospodarczych skutków koronawirusa – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Ministrowie odpowiedzialni za fundusze w Polsce i Rumunii wymienili się opiniami o aktualnym stanie negocjacji nowego budżetu UE. Polsce zależy na możliwości finansowania infrastruktury gazowej jako rozwiązania przejściowego dla naszej transformacji energetycznej w kierunku bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii. Rumunia także popiera ten postulat.
Dla Polski możliwość finansowania infrastruktury gazowej ma znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Musimy mieć pewność, że transformacja do neutralności klimatycznej jest społecznie zrównoważona i bierze pod uwagę specyfikę państw członkowskich – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Polska i Rumunia chcą współpracować i wymieniać się dobrymi praktykami w zakresie korzystania z instrumentów Europejskiego Planu Odbudowy i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wspomniano także o Wspólnej Deklaracji o współpracy pomiędzy MFiRP i Ministerstwem Funduszy Europejskich Rumunii w zakresie funduszy zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską, podpisanej przez oba ministerstwa podczas ubiegłorocznych konsultacji międzyrządowych w Warszawie. Do instrumentów zarządzanych centralnie przez UE należą: programy Horyzont 2020, Erasmus+, instrument Łącząc Europę - CEF, programy COSME oraz LIFE.
Polska i Rumunia są też potencjalnymi beneficjentami nowej makroregionalnej strategii UE, Strategii Karpackiej. Polska wraz z innymi krajami karpackimi stara się o jej ustanowienie i ma poparcie Komitetu Regionów i wielu regionów karpackich, w tym rumuńskich dla Strategii Karpackiej. Rumunia obserwuje te prace od samego początku, jednak formalnie jeszcze nie włączyła się w te prace.
Strategia Karpacka może przynieść naszym krajom bardzo duże korzyści, bo regiony położone na obszarze Karpat mają ogromny potencjał rozwoju. Zaangażowanie wszystkich krajów i regionów karpackich może przyczynić się do zwiększenia efektywności starań o przyjęcie tej strategii przez Unię Europejską – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Tematem rozmowy była też trwająca prezydencja Polski w grupie V4, której hasło przewodnie to “Back on track” – powrót gospodarki na ścieżkę rozwoju po koronawirusie.