Polska i Stany Zjednoczone są wiodącymi darczyńcami pomocy wojskowej i humanitarnej dla rozdartej wojną Ukrainy
27.07.2023
Możliwości współpracy Polski i USA ws. odbudowy Ukrainy, włączenie Polski w prace Komitetu Sterującego Platformy Koordynacyjnej Darczyńców Grupy G7 i polsko-amerykańskie relacje gospodarcze - to były główne tematy dwudniowej wizyty wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwigi Emilewicz w Stanach Zjednoczonych.
W Waszyngtonie wiceminister Jadwiga Emilewicz spotkała się z przedstawicielami amerykańskiej administracji, biznesu oraz Banku Światowego.
Nasze oba narody są wiodącymi darczyńcami pomocy wojskowej i humanitarnej dla rozdartej wojną Ukrainy. Lotnisko w Jasionce to symbol polsko-amerykańskiego zaangażowania w proces powojennej odbudowy tego kraju
– podkreśliła wiceminister Jadwiga Emilewicz na spotkaniu z koordynator Biura Departamentu Stanu ds. Amerykańskiej Pomocy dla Europy i Eurazji Marią Longi.
Podczas rozmowy z Zastępcą Asystenta Sekretarza Handlu ds. Europy i Eurazji Davidem De Falco wiceszefowa MFiPR przyznała z kolei:
Dla Polski kluczowe znaczenie ma zacieśnienie współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie powojennej odbudowy Ukrainy. To kwestia naszego bezpieczeństwa.
W Waszyngtonie wiceminister Emilewicz spotkała się również z senatorem z Ohio Sherrodem Brownem, a następnie z przedstawicielami Banku Światowego oraz banku J.P. Morgan. Natomiast w Departamencie Stanu rozmawiała z p.o. Asystenta Sekretarza Stanu ds. Europejskich i Eurazjatyckich Yuri Kim.
Sojusz polsko-amerykański obejmuje solidną wymianę handlową i inwestycyjną, współpracę wojskową i kwestię bezpieczeństwa energetycznego, a teraz jej wyrazem jest również wspólne zaangażowanie obu państw w odbudowę Ukrainy
– powiedziała Jadwiga Emilewicz.
Wiceszefowa MFiPR wzięła też udział w dyskusji z wystąpieniem wprowadzającym pt. „Polish approach to the Rebuilding of Ukraine – the nexus between economic interest and national security”, której organizatorem był Atlantic Council, amerykański think tank zajmujący się sprawami międzynarodowymi.