Polska prezydencja w Radzie UE to czas kluczowych rozmów z Komisją Europejską nt. przyszłego budżetu UE
03.01.2025
Utrzymanie zrównoważonego rozwoju UE, powiązanie funduszy unijnych z europejskimi reformami, bezpieczeństwo i inwestycje przy wschodniej granicy Polski i UE, wsparcie europejskiej produkcji i konkurencyjności. - To są priorytety, z którymi ruszamy do rozmów z Komisją Europejską, ruszamy do realizacji polskiej prezydencji w Radzie UE – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Minister wraz z wiceministrem Janem Szyszko zaprezentowali na konferencji prasowej priorytety Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w związku z polską prezydencją w Radzie UE.
Dzisiaj oficjalnie jako rząd, jako Polska i obywatele Rzeczypospolitej inaugurujemy początek polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. To bardzo ważny czas dla nas wszystkich. Dla Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jest to czas szczególnie ważny zarówno z powodu samej prezydencji oraz tego, że nakłada się ona na kluczowy moment rozmów o przyszłości funduszy unijnych, o priorytetach i architekturze unijnych środków i ich inwestowaniu w kolejnych latach, już po 2027 r.
– podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
W najbliższych miesiącach, które przypadają na czas polskiej prezydencji w Radzie UE, Polska stanie się współarchitektem nowego modelu budowania funduszy europejskich. Trwają już negocjacje państw członkowskich z Komisją Europejską w sprawie budżetu unijnego na lata 2028-2034.
Idziemy do tych rozmów z czterema jasnymi priorytetami. Po pierwsze: utrzymanie zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej, a to oznacza pozostawienie podmiotowej roli samorządów. Polska ma tutaj własne, uargumentowane swoim przykładem, stanowisko. Po drugie: fundusze UE muszą zostać powiązane ze skoordynowanymi europejsko reformami, ale kluczowa decyzja dot. charakteru tych reform powinna pozostać w krajach członkowskich. Po trzecie: bezpieczeństwo i inwestycje związane z granicą z bardzo trudnymi sąsiadami, która jest granicą Polski i całej UE. Wreszcie po czwarte: asertywne wsparcie europejskiej produkcji i konkurencyjności. Musimy tu brać jednak pod uwagę nie tylko duże korporacje, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią DNA polskiej gospodarki
– powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Dyskusje, podczas których, będą prezentowane i omawiane priorytety MFiPR na czas polskiego przewodnictwa w Radzie, będą się toczyć podczas szeregu spotkań i wydarzeń, które będą się odbywać zarówno w Polsce, jak również w siedzibie instytucji unijnych w Brukseli.
Nasz resort - w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE - przewiduje organizację 10 wydarzeń, z czego siedem będzie miało charakter ekspercki. Pierwsze z nich rozpocznie się już 30 stycznia 2025 r. w Krakowie. To dwudniowa międzynarodowa konferencja pn. „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?". Spodziewamy się na niej kilkuset gości, w tym decydentów w zakresie polityki inwestycyjnej Unii Europejskiej
– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
Wydarzenia organizowane przez MFiPR podczas prezydencji
Poniżej przedstawiamy listę wydarzeń, które w najbliższym półroczu zorganizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej:
- Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. polityki spójności, 15-16 stycznia, Warszawa. Debata ekspercka wysokiego szczebla nt. kształtu polityki spójności po 2027 r.
- Międzynarodowa konferencja pn. „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?", 30-31 stycznia, ICE Kraków. Jedna z siedmiu flagowych konferencji polskiego rządu. Dwudniowa debata nt. roli polityki spójności we wzmacnianiu bezpieczeństwa, odporności i globalnej konkurencyjności Unii Europejskiej.
- Seminarium eksperckie: Przyszłość spójności i podejścia terytorialnego w ewoluującej Unii Europejskiej. W poszukiwaniu nowego paradygmatu!, 27-28 luty, Gdańsk. Celem wydarzenia jest przeprowadzenie nieformalnej debaty nt. spójności w kontekście przyszłych polityk UE, w tym polityki spójności po 2027 r.
- Spotkanie Grupy Rozwoju Miast, 13 marca, Bydgoszcz. Spotkanie ekspertów z państw członkowskich UE, ramach współpracy międzyrządowej w sprawach miejskich.
- Posiedzenie Rady ds. Ogólnych w formacie spójnościowym, 28 marca, Bruksela. Debata polityczna na temat możliwych rozwiązań dla polityki spójności po 2027 r. i przyjęcie konkluzji Rady.
- Konferencja ekspercka nt. finansowania budowy zrewidowanej sieci TEN-T, 8-9 kwietnia, Lublin.
- Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. spójności terytorialnej, 24 kwietnia, Warszawa. Podsumowanie przeglądu Agendy Terytorialnej UE 2030 i przygotowanie rekomendacji dla spójności terytorialnej w UE.
- Posiedzenie Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD na szczeblu ministerialnym, 19-20 maja, Warszawa.
- Nieformalne spotkanie ministrów ds. polityki spójności, polityki miejskiej i wymiaru terytorialnego, 20-21 maja, Warszawa.
- Komitet Monitorujący URBACT, 12-13 czerwca, Malbork. Cykliczne spotkanie Komitetu, składającego się z przedstawicieli administracji krajowych państw członkowskich UE, państw stowarzyszonych oraz Ukrainy i Mołdawii, koordynującego wdrażanie programu URBACT.