W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska, Saksonia i Czechy wspólnie na rzecz pogranicza

30.04.2019

Niemieckie Zittau gościło dzisiaj przedstawicieli Polski, Saksonii i Czech zaangażowanych w realizację trzech programów Interreg: PL-SN, CZ-SN i SN-CZ. Nasz kraj reprezentował wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak. We wspólnym Wydarzeniu Rocznym uczestniczyli: minister rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej Klára Dostálová i wiceminister rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej Zdeněk Semorád oraz minister środowiska i rolnictwa Saksonii Thomas Schmidt.

Na tle budynku stoi grupa ludzi. Wśród nich wiceminister Adam Hamryszczak

- W tym roku Polska i Czechy obchodzą piętnastolecie wstąpienia do Unii Europejskiej. Od tego czasu z powodzeniem realizujemy już trzecią edycję programów Interreg. Ale historia naszej współpracy z Czechami oraz Niemcami w realizacji wspólnych europejskich projektów, jest dużo dłuższa. Sięga bowiem lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Relacje, jakie wówczas nawiązaliśmy, procentują do dziś – mówił wiceminister Adam Hamryszczak.

Wiceszef przypomniał, że w ramach programów wspólnie budujemy i modernizujemy drogi, mosty, uruchamiamy nowe przeprawy promowe poprawiając dostępność komunikacyjną pogranicza oraz komfort i bezpieczeństwo podróży mieszkańców i turystów.

Podsumowując efekty działań wiceminister mówił o rewitalizowanych obiektach kultury i wsparciu turystyki.

- Kilka kilometrów stąd, w projekcie Przygoda z Nysą rozwijamy turystykę w dolinie Nysy Łużyckiej, łącząc atrakcje turystyczne i tworząc z nich jeden transgraniczny produkt marketingowy – wymieniał Hamryszczak.

Wiceminister podkreślił również znaczenie przeprowadzanych szkoleń i działań edukacyjnych, dzięki którym mieszkańcy uzyskują nowe kwalifikacje i kompetencje, wzmacniające ich konkurencyjność na lokalnym rynku pracy oraz tworzymy nowe miejsca pracy.

- Dofinansowujemy prace badawczo-rozwojowe, transfer wiedzy i technologii, korzystanie z dobrych praktyk zagranicznych partnerów, tworzenie transgranicznych sieci i klastrów przedsiębiorców, co przyczynia się do wzrostu innowacyjności lokalnych gospodarek – wspomniał wiceminister.

Jako wyróżniającą się inicjatywę wiceminister wymienił także Mobilne Laboratoria Innowacyjności. W ramach tego projektu młodzież miała okazję zobaczyć i przetestować innowacyjne rozwiązania (np. druk 3D), a także skorzystać z fachowego doradztwa wykładowców wyższych uczelni technicznych.

W kontekście wspólnych działań wiceszef mówił także o transgranicznych spotkaniach mieszkańców i instytucji, kursach językowych i wydarzeniach kulturalnych i artystycznych, które zbliżają do siebie ludzi oraz umożliwiają poznanie kultury sąsiada.

- Zespołowa praca w ramach programów Interreg buduje i umacnia więzi między sąsiadami z przygranicznych wsi, miast i miasteczek. Dlatego tym bardziej dziękuję wszystkim partnerom projektów za konsekwentne podejmowanie wspólnych inicjatyw i życzę powodzenia w realizacji nowych przedsięwzięć – zakończył wiceminister Adam Hamryszczak.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
30.04.2019 17:16 Beata Pondo
Pierwsza publikacja:
30.04.2019 17:16 Beata Pondo
{"register":{"columns":[]}}