Rozpoczynamy wizytę studyjną ukraińskich urzędników w Polsce
10.12.2024
Dziś w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej rozpoczęła się czterodniowa wizyta studyjna przedstawicieli ukraińskiej administracji, w której uczestniczy 19 urzędników z Ministerstwa Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy, administracji obwodowych, miast oraz hromad.
Delegację przywitał wiceminister Konrad Wojnarowski, który podkreślił istotną rolę programów transgranicznych, takich jak Interreg Polska-Ukraina, wspierających modernizację infrastruktury przygranicznej.
– Jesteśmy szczególnie zadowoleni z tego, że w ramach projektu współpracy rozwojowej „Wzmocnienie z polską pomocą potencjału ukraińskiej administracji w zakresie kształtowania polityk regionalnych” możemy gościć dzisiaj przedstawicieli władz regionalnych i lokalnych z Ukrainy. Nasze ministerstwo, koordynując współpracę z UE, państwami członkowskimi i Ukrainą w ramach instrumentu Ukraine Facility, z uznaniem przyjęło kompleksowy plan reform i inwestycji przedstawiony przez rząd Ukrainy. Ważnymi elementami tego planu są wzmocnienie samorządów lokalnych, decentralizacja i rozwój regionalny, które umożliwią w przyszłości skuteczne wykorzystanie funduszy unijnych na odbudowę i modernizację.. Bazując na naszym doświadczeniu w zakresie współpracy rozwojowej i transgranicznej, oferujemy dalsze wsparcie instytucjonalne i eksperckie, czego wyrazem jest Państwa wizyta studyjna w Polsce – powiedział wiceminister Wojnarowski.
Minister wskazał również na znaczenie reform prowadzących do wzmacniania kompetencji administracji regionalnych w zakresie programowania i prowadzenia polityki rozwojowej:
– Cieszymy się, że w ramach współpracy z Ukrainą możemy wspierać reformy wzmacniające samorządy i rozwój regionalny. Polska, bazując na swoim doświadczeniu tworzenia zdecentralizowanego systemu zarządzania funduszami UE, oferuje dalsze wsparcie eksperckie w tym zakresie.
Projekt wspierający reformy i rozwój regionalny
Wizyta studyjna odbywa się w ramach projektu „Wzmocnienie z polską pomocą potencjału ukraińskiej administracji w zakresie kształtowania polityk regionalnych”, finansowanego z programu współpracy rozwojowej „Polska pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Celem projektu jest wsparcie ukraińskiej administracji w budowaniu zdolności instytucjonalnej do przyszłego zarządzania i wdrażania środków unijnych, zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym, a także przygotowanie do realizacji reform niezbędnych do integracji z UE.
Polscy eksperci dzielą się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas ponad 20-letniego członkostwa w Unii Europejskiej.
Wizyty w Warszawie i Trójmieście
W ramach czterodniowej wizyty studyjnej grupa 19 urzędników szczebla lokalnego, regionalnego oraz centralnego weźmie udział w intensywnym programie warsztatów i konsultacji obejmującym sześć instytucji zaangażowanych w proces wdrażania funduszy europejskich w Polsce.
Pierwszy dzień wizyty poświęcony będzie warsztatom dotyczącym tworzenia strategii długookresowych, takich jak polska Koncepcja Rozwoju Kraju 2050. Jej założenia i rekomendacje mogą stanowić cenną wskazówkę dla Ukrainy w procesie planowania powojennej odbudowy oraz przeprowadzania kluczowych reform.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów uczestnicy będą rozmawiać o kształtowaniu polityk społeczno-gospodarczych Unii Europejskiej oraz roli państw członkowskich w ich tworzeniu.
Kolejne dni wizyty obejmą warsztaty w Ministerstwie Finansów na temat konstrukcji unijnego budżetu oraz koordynacji spraw gospodarczych wynikających z członkostwa w UE, a także w Banku Gospodarstwa Krajowego na temat koncepcji funkcjonowania banków rozwoju na przykładzie BGK, a także jego roli w dystrybucji środków unijnych w Polsce.
Goście odwiedzą także Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, gdzie poznają zasady przygotowywania regionalnych strategii rozwoju i zarządzania funduszami UE oraz Urząd Miasta Sopotu, gdzie zapoznają się z przykładami skutecznego aplikowania o środki unijne na podstawie projektów, takich jak nowoczesne osiedle komunalne „Sopocki Młyn”.
Symbolicznym zakończeniem programu w Trójmieście będzie wizyta w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Przypadnie ona w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, pokazując drogę do wolności oraz historię oporu ruchu „Solidarności”.
Wizyta studyjna pozwoli na wymianę doświadczeń oraz zacieśnienie współpracy między polskimi i ukraińskimi instytucjami odpowiedzialnymi za rozwój regionalny. W przyszłości zaowocuje to skuteczniejszym wykorzystaniem funduszy unijnych w perspektywie akcesji Ukrainy do UE, wzmocnieniem współpracy na rzecz rozwoju regionów przygranicznych, a także możliwości udziału polskich podmiotów w odbudowie i modernizacji Ukrainy.