Ruszamy z projektem polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej dla administracji
24.10.2024
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchomiło projekt współpracy rozwojowej, który wspiera ukraińską administrację w dostosowywaniu się do unijnych standardów. Projekt pn. „Wzmocnienie z polską pomocą potencjału ukraińskiej administracji w zakresie kształtowania polityk regionalnych” realizowany jest w ramach programu „Polska pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych i obejmuje dwa moduły, przypadające odpowiednio na 2024 oraz 2025 rok.
Dostosowanie administracji do standardów prawnych i organizacyjnych UE to jeden z najważniejszych kroków na drodze Ukrainy do jej integracji z Unią Europejską. W obliczu trwającego konfliktu zbrojnego, wynikającego z rosyjskiej agresji, wyzwania stojące przed ukraińską administracją są ogromne. Polska, jako partner w regionie, oferuje swoje doświadczenie zdobyte podczas ponad 20-letniego członkostwa w Unii Europejskiej, by wesprzeć Ukrainę w przeprowadzeniu niezbędnych reform.
Zakres wsparcia i kluczowe cele projektu
Projekt skupia się na budowaniu zdolności ukraińskiej administracji do:
- efektywnej absorpcji środków unijnych w perspektywie przyszłego członkostwa w UE;
- przeprowadzania reform zapewniających trwałe i skuteczne wykorzystanie dotychczasowych instrumentów unijnych (m.in. Ukraine Facility) oraz rozwój kompetencji do tego celu na poziomie regionów;
- przygotowania się do uczestnictwa w unijnej polityce spójności, co będzie kluczowym elementem negocjacji akcesyjnych w ramach rozdziału 22 dotyczącego polityki regionalnej i instrumentów strukturalnych.
Warsztaty i wizyty studyjne jako narzędzie wymiany doświadczeń
Program obejmuje dziesięć warsztatów online, w których uczestniczą przedstawiciele administracji szczebla centralnego i regionalnego z Ukrainy. W projekt zaangażowani są polscy eksperci z administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz środowiska akademickiego. Dodatkowo zaplanowano dwie wizyty konsultacyjno-szkoleniowe – w Kijowie i Warszawie. Uczestnicy będą mogli pracować w ich trakcie bezpośrednio z ekspertami, wymieniając się doświadczeniami w zakresie wdrażania europejskich standardów na poziomie krajowym instytucjonalnym i regionalnym.
Polska jako partner przy unijnej transformacji Ukrainy
Realizacja projektu to wyraz solidarności Polski z Ukrainą w obliczu trwającej rosyjskiej agresji oraz dowód na to, że doświadczenie i wiedza zdobyte podczas transformacji systemowej oraz integracji z Unią Europejską mogą być cennym wkładem w proces odbudowy i modernizacji Ukrainy. Projekt jest kolejnym krokiem w umacnianiu współpracy między polską a ukraińską administracją w obszarze reform rozwojowych i integracji europejskiej. Zakładana liczba beneficjentów projektu, którzy bezpośrednio skorzystają z działań zaplanowanych w ramach jednego modułu to około 120 osób.