W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko – saksońskie działania skutecznie realizują Wspólną Koncepcję Przyszłości

20.03.2019

Konkurs na projekty flagowe Wspólnej Koncepcji Przyszłości został rozstrzygnięty. Cztery projekty realizowane w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020 zostały wyróżnione.

Wspólna Koncepcja Przyszłości 2030

Wspólna Koncepcja Przyszłości 2030 jest wizją planistyczno-przestrzenną, określającą jak powinien wyglądać obszar po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej w 2030 roku. Inicjatywa stanowi wkład do realizacji porozumień o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Celem Wspólnej Koncepcji Przyszłości 2030 jest motywowanie i inspirowanie do dalszego pogłębiania współpracy na polsko-niemieckim pograniczu. Dokument został opracowany w 2016 r. przez Polsko-Niemiecki Komitet ds. Gospodarki Przestrzennej. Swoim działaniem obejmuje terytorium czterech krajów związkowych: Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Brandenburgii, Berlina i Saksonii po stronie niemieckiej oraz czterech województw: dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego po stronie polskiej.

Konkurs na projekty flagowe Wspólnej Koncepcji Przyszłości

Celem konkursu, organizowanego przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, jest wyróżnienie polsko-niemieckich projektów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju regionów. Przedsięwzięcia oceniane są w pięciu kategoriach, zgodnie z obszarami działania Wspólnej Koncepcji Przyszłości, tj.:

  1. Wykorzystanie zalet policentrycznej struktury osadniczej,
  2. Poprawa połączeń transportowych,
  3. Inwestowanie w ludzi,
  4. Promowanie trwałego i zrównoważonego wzrostu,
  5. Zabezpieczanie podstaw dla wysokiej jakości życia.

Spośród 35 zgłoszeń w tegorocznej edycji konkursu jury wybrało pięciu głównych zwycięzców. Wśród laureatów znalazły się cztery projekty realizowane w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020. Przedsięwzięcia „REVIVAL! − Rewitalizacja historycznych miast Dolnego Śląska i Saksonii” oraz „Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług Wzmacniania Potencjału Innowacyjności w Regionie Transgranicznym (TRAILS)” zdobyły główne nagrody. Projekt „Groß für Klein – Duzi dla małych. Transgraniczna współpraca dla wspierania edukacji przedszkolnej w zakresie kultury i języka sąsiada” otrzymał nagrodę honorową. Natomiast „Smart Integration” został wyróżniony.

"Ideą współpracy terytorialnej jest budowanie lepszej wspólnej przyszłości mieszkańców obszarów przygranicznych. Każdy z realizowanych projektów w programie INTERREG Polska – Saksonia służy temu celowi. Wyróżnienia i nagrody dla realizowanych razem przedsięwzięć napawają dumą i zachęcają do dalszej pracy" – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Nagrodzone projekty

REVIVAL! − Rewitalizacja historycznych miast Dolnego Śląska i Saksonii

Celem projektu jest rewitalizacja i ożywienie małych i średnich miast oraz ich historycznych centrów na polsko-niemieckim pograniczu. W przedsięwzięciu uczestniczy 10 miejscowości w województwach dolnośląskim i lubuskim oraz w Saksonii. Główne działania realizowane w projekcie to m.in.: opracowania naukowe na temat jakości życia w miastach, strategie rozwoju dla gmin, koncepcje zagospodarowania, rewitalizacje parków oraz kampania na rzecz zagospodarowania pustostanów. Prowadzone są również działania promocyjne, takie jak upowszechnianie tradycji ceramicznych Bolesławca czy stworzenie dokumentacji dla renowacji zabytkowych domów tkaczy śląskich.

Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług Wzmacniania Potencjału Innowacyjności w Regionie Transgranicznym (TRAILS)

W projekcie przeprowadzono mobilne warsztaty innowacyjności dla uczniów szkół zawodowych, techników i liceów oraz małych i średnich przedsiębiorstw (tzw. treningi innowacyjności). Udział w nich był okazją do zaprezentowania i przetestowania innowacyjnych pomysłów oraz skorzystania z fachowego doradztwa wykładowców wyższych uczelni technicznych. Dzięki projektowi uczniowie mieli szansę rozwinąć postawę przedsiębiorczości oraz poznać zasady zakładania biznesu w oparciu o nowoczesne technologie. W ramach treningów dla MŚP położono nacisk na rozwiązywanie problemów pojawiających się w przedsiębiorstwach oraz wzmacnianie i budowanie potencjału innowacyjnego firm.

Groß für Klein – Duzi dla małych. Transgraniczna współpraca dla wspierania edukacji przedszkolnej w zakresie kultury i języka sąsiada

Projekt otrzymał nagrodę honorową. Rozwija on transgraniczną komunikację i współpracę poprzez edukację interkulturową i językową w wychowaniu przedszkolnym. Jego głównym celem jest podwyższenie kompetencji personelu pedagogicznego w przedszkolach oraz uwrażliwienie dzieci przedszkolnych na język i kulturę kraju sąsiada, a także wsparcie transgranicznej współpracy przedszkoli.

Smart Integration

Projekt został nagrodzony w poprzedniej edycji konkursu. Obecnie, również otrzymał szczególne wyróżnienie. Jego beneficjenci zostali zaproszeni do zaprezentowania osiągnięć projektu podczas uroczystości wręczenia nagród. Celem projektu jest umacnianie współpracy administracji w zakresie rozwoju przestrzennego i regionalnego na dolnośląsko-saksońskim pograniczu, a w szczególności w zwalczaniu negatywnych zmian demograficznych.

Podsumowanie konkursu oraz gala wręczenia nagród odbędzie się w Berlinie w połowie kwietnia 2019 roku.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.03.2019 14:39 Emilia Chmiel
Pierwsza publikacja:
22.03.2019 14:39 Emilia Chmiel
{"register":{"columns":[]}}