W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-ukraińskie spotkanie miast partnerskich

26.05.2022

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej gościło dzisiaj przedstawicieli władz polskich miast, prowadzących współpracę partnerską z miastami Ukrainy. Spotkanie zorganizował Związek Miast Polskich. Uczestniczyła w nim wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Gościem specjalnym był wiceminister rozwoju regionalnego i terytorialnego Ukrainy Wiaczesław Nehoda.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak w sali konferencyjnej w mównicy. Za nią flago UA, PL i UE.

Polska w pełni solidaryzuje się z Ukrainą w obliczu rosyjskiej agresji. Przyjęliśmy już ponad 3,5 mln uchodźców. Tworzymy kompleksowe rozwiązania prawne. Umożliwiają one Ukraińcom skuteczną integrację oraz zapewniają dostęp do systemu usług publicznych w naszym kraju

- mówiła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Sekretarz stanu podkreśliła, że władze polskich miast oraz organizacje samorządowe od pierwszego dnia wojny aktywnie włączyły się w pomoc Ukrainie – przekazując pomoc humanitarną dla ukraińskich miast oraz organizując wsparcie dla uchodźców.

Musimy jednocześnie już dzisiaj myśleć bardziej długofalowo i horyzontalnie oraz aktywnie wspierać procesy związane z trwałym zakotwiczeniem Ukrainy w strukturach UE, procesem powojennej odbudowy, decentralizacją oraz rozwojem regionalnym

– akcentowała wiceminister.

Jarosińska-Jedynak mówiła, że z zadowoleniem przyjęliśmy złożony w marcu br. przez rząd Ukrainy wniosek o członkostwo w UE. Dodała, że oczekujemy podjęcia przez KE decyzji dotyczącej nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej.

Chcemy także wspierać Ukrainę w procesie odbudowy. Potrzeby w tym zakresie są ogromne

– zaznaczyła wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.


Małgorzata Jarosińska-Jedynak stwierdziła, że ważnym wyzwaniem dla Ukrainy jest także rozwój samorządu terytorialnego oraz budowy zdecentralizowanego modelu zarządzania rozwojem regionalnym.

Jesteśmy gotowi dzielić się naszymi doświadczeniami z reform samorządowych, które stały się silnym impulsem dla transformacji polskiej gospodarki w kierunku modelu wolnorynkowego

– mówiła wiceminister.

Ukraina zrealizowała reformę decentralizacyjną przed wyborami samorządowymi w październiku 2020 r., które mogły się odbyć już w nowym, efektywnym podziale administracyjnym. Dzięki reformie samorządy uzyskały osobowość prawną, samodzielność. Podobnie jak w Polsce, reforma samorządowa w Ukrainie została powszechnie uznana za najbardziej udaną z ukraińskich reform. Polski przykład był dla Ukrainy jedną z inspiracji, a polscy eksperci – doradcami w pierwszej fazie przygotowań.

{"register":{"columns":[]}}