W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc dla branży turystycznej w Polsce Wschodniej

08.04.2020

Pożyczki w ramach instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka pomogą firmom z branży turystycznej przetrwać kryzys związany z pandemią COVID-19.

Grafika podzielona na dwie części: po prawej napis: Funduszowy Pakiet Antykryzysowy: pożyczki dla przedsiębiorców z Polski Wschodniej na pokrycie bieżących wydatków, wsparcie dla branży turystycznej. Po lewej grafika przedstawiająca mapę, przed nią okulary przeciwsłonecze, kompas, aparat fotograficzny i radio

Do tej pory pożyczki służyły przedsiębiorstwom do finansowania inwestycji w Polsce Wschodniej. Teraz firmy będą mogły wykorzystać pożyczkę w całości na pokrycie bieżących wydatków związanych z działalnością, na przykład na wynagrodzenia pracowników. Ułatwień jest więcej – zapewnia minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zmiany w instrumencie Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to odpowiedź Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego na kryzys związany z pandemią COVID-19, który szczególnie dotkliwie odczuwa branża turystyczna. Wsparcie pomoże firmom zabezpieczyć płynność finansową oraz utrzymać miejsca pracy, a tym samym ograniczy negatywny wpływ epidemii na branżę turystyczną w Polsce Wschodniej. Z ułatwień mogą także skorzystać firmy, które spłacają już pozyskane pożyczki z instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka .

Branża turystyczna, która od kilku lat przeżywa dynamiczny rozwój we wschodnich województwach Polski, jest szczególnie narażona na skutki kryzysu spowodowanego pandemią. Chcemy pomóc przedsiębiorcom z tych regionów i wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom, czego dobrym przykładem jest zmiana charakteru pożyczek udzielanych dzięki wsparciu Funduszy Europejskich – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Pożyczka na miarę potrzeb

Pożyczka, nawet do 500 000 złotych, może być w całości wykorzystana na pokrycie wydatków obrotowych, czyli związanych z bieżącą działalnością, na przykład na pokrycie wydatków na wynagrodzenia pracowników, opłaty za media, ubezpieczenia, koszty najmu powierzchni czy zakup towarów.

Dodatkowe ułatwienia to:

  • okres spłaty pożyczki do 84 miesięcy (wcześniej było to możliwe po spełnieniu określonych warunków),
  • brak wymaganego wkładu własnego,
  • 6-miesięczna standardowa karencja w spłacie rat kapitałowych z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy lub 6-miesięczne wakacje kredytowe, czyli zawieszenie obowiązku spłat raty kapitałowej lub kapitałowo-odsetkowej,
  • obniżenie oprocentowania (nawet do 0%).

Na uzasadniony wniosek przedsiębiorcy już uruchomioną pożyczkę inwestycyjną można przekształcić w pożyczkę obrotową, a także skorzystać z dodatkowej karencji, wakacji kredytowych czy obniżonego oprocentowania. Wsparcie na tych zasadach będzie udzielane do końca 2020 roku – dodaje minister Jarosińska-Jedynak.

Gdzie po pożyczkę?

Pożyczek, na mocy umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, udzielają instytucje finansujące. W województwie lubelskim to Lubelska Fundacja Rozwoju, w województwie podkarpackim – Agencja Rozwoju Regionalnego MARR SA, w województwie podlaskim – Fundusz Wschodni Sp. z o.o., w województwie świętokrzyskim – Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, a w województwie warmińsko-mazurskim – Działdowska Agencja Rozwoju SA.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego  i na stronach instytucji finansujących.

Przedsiębiorcza Polska Wschodnia

Instrument Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to środki krajowe, którymi dysponuje minister funduszy i polityki regionalnej, zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w województwach zajmują się instytucje finansujące. Instrument wspiera mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej, chcące zainwestować w Polsce Wschodniej. Całkowity budżet instrumentu to 200 milinów złotych. Do tej pory ze wsparcia skorzystało ponad 400 firm. Pożyczki będą udzielane do 2026 roku.

{"register":{"columns":[]}}