W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 20 mln euro na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich. Kolejne firmy otrzymają wsparcie z Funduszy Norweskich

22.09.2022

Znamy wyniki II konkursu w ramach schematu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” finansowanego z Funduszy Norweskich. Budżet konkursu został zwiększony ponad dwukrotnie do 21,3 mln euro, co pozwoliło na wybranie do dofinansowania aż 20 projektów spośród 136 złożonych wniosków.

Na grafice zdjęcie natury oraz tekst: Blue Growth: Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich. W prawym dolnym rogu logotypy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” skierowany był do mikro, małych i średnich firm. Miał na celu zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze wód śródlądowych, morskich lub ich bezpośredniego otoczenia. Cel ten miał zostać osiągnięty poprzez działania prowadzące do wdrożenia innowacyjnych procesów, produktów, usług lub rozwiązań, które rozwiną działalność gospodarczą, w tym wzrost przychodów, zysku lub zatrudnienia. Projekty w ramach tego schematu mogły również  przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia wód i ich otoczenia.

Podstawowy budżet w ramach II edycji konkursu wynosił 9,35 mln euro. Został jednak zwiększony ponad dwukrotnie do 21,3 mln euro. Umożliwiło to rekomendowanie do udzielenia wsparcia nie 8, a 20 projektów. Łącznie pozytywnie ocenionych zostało 60 projektów,  z czego 40 trafiło na listę rezerwową.

6 zwycięskich projektów będzie prowadzonych w województwie warmińsko-mazurskim, 3 w lubelskim, 2 w małopolskim, 2 w pomorskim i po 1 w województwach: kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim, podkarpackim oraz łódzkim.

Jeden z wybranych projektów zakłada usuwanie fosforanów z wód powierzchniowych za pomocą mikrokapsułek. Kolejne to między innymi ekologiczny czarter jachtów na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich oraz Portowa Stacja Tankowania Wodoru – opracowanie i wdrożenie innowacyjnego produktu w obszarze wód morskich.

Dofinansowanie w ramach konkursu „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich” wynosi do 80% wartości projektu i może sięgać nawet 2 mln euro. Wydatki objęte wsparciem to przede wszystkim zakup nowych środków trwałych (w tym maszyn i urządzeń), koszty robót i materiałów budowlanych (m.in. w zakresie rozbudowy, budowy lub modernizacji portów), ale także inwestycje w wartości prawne i niematerialne (np. oprogramowanie), usługi doradcze czy prace rozwojowe.

Konkurs „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021 w ramach Programu „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje”.

Więcej informacji o konkursie: https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/innowacje-w-obszarze-wod-morskich-i-srodladowych#opis.

{"register":{"columns":[]}}