Ponad 3,5 mln euro na rozwój lokalny Konina
09.07.2021
Konin otrzyma ponad 3,5 mln euro z programu „Rozwój lokalny”, finansowanego z Funduszy Norweskich. To kolejne miasto z Wielkopolskiego, które znalazło się na liście 29 zwycięzców projektu. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wręczył w Koninie symboliczny czek z kwotą dofinansowania.
Do pięciu wielkopolskich miast: Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Złotowa, Jarocina oraz Piły trafi łącznie ponad 17,5 mln euro z programu „Rozwój Lokalny. To duży zastrzyk finansowy dla regionu. Dajemy małym ojczyznom impuls do działania - poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Konin - tu płynie energia
Projekt Konina „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” będzie dążyć m.in. do wprowadzenia nowej ścieżki rozwoju, jaką jest Zielone Miasto Energii. Konin ma szansę stać się dobrze prosperującym centrum energii odnawialnej, a także lepszym miejscem do życia i rozwoju dla mieszkańców.
Pierwszym celem Nowej Ścieżki Rozwoju Miasta jest transformacja energetyczna i gospodarcza. Rozwój energetyki odnawialnej, w tym wykorzystanie wodoru oraz wód geotermalnych. Drugi cel rozwoju stanowić będzie zdrowa równowaga, czyli nadanie miastu nowego, proekologicznego charakteru. Trzecim celem jest uruchomienie energii ludzi. Aktywizacja mieszkańców Konina poprzez wyzwolenie ich kreatywności i przedsiębiorczości.
„Rozwój lokalny” dla podniesienia standardu życia mieszkańców
Program „Rozwój lokalny” to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. Złożone projekty zawierają długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje rozwoju miast. Mają one wpłynąć na poprawę komfortu życia mieszkańców. Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi 117,6 milionów euro.
Pełna lista dofinansowanych miast ukazała się 9 lipca na stronie www.eog.gov.pl w zakładce poświęconej programowi „Rozwój lokalny".
Fundusze Norweskie i EOG
Fundusze norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy norweskich i Fundusze EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.