Ponad 41 mln franków szwajcarskich dla naukowców i możliwość współpracy ze światowej klasy badaczami
10.04.2024
Program Badania Naukowe i Innowacje Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy ruszył na początku kwietnia br. wraz z ogłoszeniem naboru na badania podstawowe. Dziś odbyła się konferencja oficjalnie otwierająca Program, na której obecny był wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski. Polska w ramach drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich otrzyma ponad 320 mln franków szwajcarskich. Do tej puli należy doliczyć również wkład krajowy, czyli w sumie blisko 375,5 franków szwajcarskich.
Szanse i możliwości współpracy polsko-szwajcarskiej, przykłady zrealizowanych z sukcesem wspólnych projektów oraz ogólne zasady Programu Badania Naukowe i Innowacje to kluczowe zagadnienia, o których była mowa. Konferencja była również miejscem dyskusji oraz doskonałą szansą na nawiązanie lub wzmocnienie kontaktów między polskimi i szwajcarskimi instytucjami badawczymi i biznesowymi.
Kluczowym elementem Programu Badania Naukowe i Innowacje jest współpraca międzynarodowa. Polscy naukowcy będą współpracować z wiodącymi podmiotami B+R w Szwajcarii i kilku krajach UE, które zdecydowały się na udział w multilateralnym instrumencie wsparcia badań podstawowych.
Szwajcarscy naukowcy postrzegani się jako jedni z najlepszych na świecie. Liczymy na to, że finasowanie z naszego programu przełoży się na ważne odkrycia i patent
– powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.
O programie Badania Naukowe i Innowacje
Program ma poprawić jakości badań stosowanych w Polsce poprzez wzmocnienie współpracy naukowo-badawczej pomiędzy Polską i Szwajcarią. Ma również zwiększyć stopień umiędzynarodowienia badań podstawowych, w których przewidziana jest współpraca multilateralna. A to za sprawą realizacji Multilateral Academic Projects, w których udział będą mogły wziąć podmioty z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Węgier. Podmioty te będą tworzyć partnerstwa z podmiotami szwajcarskimi.
Role w programie:
- badania stosowane - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odpowiada za część dotyczącą badań stosowanych (współpracuje przy tym ze szwajcarską agencją ds. innowacji – Innosuisse),
- badania podstawowe – Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki (SNSF) odpowiada za część programu dotyczącą badań podstawowych (działa w partnerstwie z polskim Narodowym Centrum Nauki).
Nabór w obszarze badań podstawowych został ogłoszony 2 kwietnia 2024 roku.
W ramach badań stosowanych pierwszy nabór zostanie ogłoszony jeszcze w kwietniu 2024 r., ogłoszenie drugiego naboru planowane jest w 2025 r.
Program Badania Naukowe i Innowacje to ogromna szansa na:
-
- silniejszą współpracę badawczą między ośrodkami naukowymi (ale też przedsiębiorstwami) w Polsce i Szwajcarii.
- osiągnięcie efektu synergii dzięki współdziałaniu pomiędzy ośrodkami naukowymi i przedsiębiorstwami w obu krajach,
- wzmocnienie doskonałości naukowej oraz zdolności innowacyjnych polskich jednostek badawczych, uczelni i przedsiębiorstw (z naciskiem na sektor MŚP).
O Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy
Polska jest największym beneficjentem drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich. Szwajcaria przeznaczyła dla 13 krajów 1,3 mld franków szwajcarskich. To pieniądze na zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w UE.
W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Polska i Szwajcaria wypracowały wspólnie szczegóły dwóch programów, które mają zostać wdrożone w Polsce:
- Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast,
- Program Badania Naukowe i Innowacje.