W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 5 miliardów euro - rekordowe wsparcie dla Śląska

07.10.2022

– To jedna z najbardziej wyczekiwanych decyzji, kończąca proces negocjacyjny i otwierająca drogę do ogłaszania naborów. Województwo śląskie wraz z nową perspektywą finansową staje przed ogromną szansą, ale również i wyzwaniem – powiedział minister Grzegorz Puda podczas konferencji poświęconej funduszom europejskim dla Śląska, które zatwierdziła Komisja Europejska. Z przedstawicielami samorządów spotkał się premier RP Mateusz Morawiecki, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

zdjęcie grupowe

Przygotowaliśmy i wynegocjowaliśmy bezprecedensowy w historii europejskich regionów program. Województwo śląskie w perspektywie 2021-2027 będzie dysponowało łącznie ponad 5,1 mld EUR. województwo dysponować będzie programem regionalnym o największej alokacji w skali kraju. W ramach tego programu ponad 2,2 mld euro stanowią środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Jest to największa „koperta regionalna” FST w skali całej UE

– przypomniał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Wierzę, że środki finansowe podobnie jak obecne inwestycje przyczynią się do szybszego rozwoju społeczno-gospodarczego całego Śląska.

W ramach nowego programu na lata 2021-2027 do regionu trafią znaczące środki pochodzące z dotychczas istniejących funduszy strukturalnych. Ponad 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dofinansują szeroki wachlarz projektów infrastrukturalnych. Do tego w dyspozycji regionu będzie prawie 830 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus przeznaczonych na tzw. działania miękkie. Śląsk otrzyma z nowego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji ponad 2,2 mld euro do wykorzystania na działania, które złagodzą skutki transformacji energetycznej.

Pieniądze z programu pozwolą na realizację projektów w obszarach m.in.: cyfryzacji, efektywności energetycznej i OZE, adaptacji do zmian klimatu, różnorodności biologicznej i zrównoważonego transportu. Nowy program regionalny umożliwi także dofinansowanie inicjatyw z zakresu usług społecznych, edukacji, kultury, turystyki, zdrowia i rynku pracy i edukacji oraz rozwoju regionalnego, rewitalizacji i transformacji regionu.

Wsparcie zostanie również zapewnione z poziomu krajowego – w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), który przewiduje wsparcie przeznaczone na rozwój polskiej gospodarki, a także na wsparcie przedsiębiorców na każdym etapie rozwoju i w zakresie całego procesu innowacyjnego.

Podczas wydarzenia szef MFiPR podsumował osiągnięcia samorządu województwa śląskiego pod względem korzystania z Funduszy Europejskich.

Województwo śląskie to największy beneficjent programów regionalnych na lata 2014-2020 z alokacją w wysokości ok. 3,5 mld EUR. Te środki zostały już prawie w całości, bo w 99% zainwestowane w ważne projekty regionalne i przełożyły się na konkretne efekty widoczne na każdym kroku i we wszystkich obszarach życia. Tak efektywne wykorzystanie środków to ogromny wysiłek wszystkich instytucji oraz beneficjentów programu regionalnego: przedsiębiorców, instytucji oraz samorządów.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}